Fincanın İçindekiler
FOTOGRAFLAR

RECEP PEHLİVANLAR
SERPİL YILDIZ
GÜLENDAM Z. OĞUZ
BERRİN CERRAHOĞLU
ŞEREF BİLGİ
Dergimizi arkadaşlarına
önermek ister misin?

2 AYLIK KÜLTÜR, EDEBİYAT DERGİSİ


08 İSTANBUL'UN EN GÜZEL ŞARKISI
      Doğan Sovuksu


Kâbuslarla geçen bir çalışma haftası sonrası yenilenmek üzere Taksim yolundaydım. Kışın acımasız Cumartesilerinden biriydi; soğuk ve karanlık bir gece. Dolmabahçe'nin keskin dönemeçlerinde karşıdan gelenlere çarpmamak için aşırı çaba harcıyordum. Yol kenarındaki Atatürk resimleri karanlık geceyi benim için daha da hüzünlü hale getiriyordu, bir an önce Taksim'e ulaşmak istediğimden hızımı gittikçe arttırıyordum. İnönü Stadı'ndan yukarı çıkmayı başardım.
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

11 ŞİİRLER - Sırma Yıldız

Ve birileri asla özür dilemeyecek

Ne kadar da yakındır bazen
Zavallı varlığımız çöp tenekelerine
Hayatı reddetmenin bedeli
Erkenden artık haline gelmekle ödenmektedir.
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

12 NATAŞA, MAVRA ve RAKI
      Seyfullah Çalışkan


Küçük kasabalarda yaşayan insanlar dönüp dolaşıp sürekli aynı mekânlara takılırlar. Bu mekânlarla oranın müdavimleri, zamanla ortak bir kimlik kazanır. Tabelası olmasa bile zaman içinde aynı mekânlarda ortak bir anlayış, ortak bir düşünce etrafında öbekleşmiş alt kimlikler oluştururlar. Dernek gibi algılanan mekân-grup kimliği ile davranır ve birbirlerine sahip çıkarlar. Büyük kentlere gelip orada bir araya toplaşan "Tıngır ve Yöresi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği" tarzında sosyal oluşumlar yaratırlar. Küçük yerlerde, özellikle erkeklerin her gün kurulmuş saat gibi alışkanlık haline gelmiş ve neredeyse değişmeyen bir rota izleyerek gerçekleştirdiği çarşı turları vardır.
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

18 MANCINIK - Tuba Çiçek

Evet... Doğru duymuşsunuz.. Bir efsaneyim ve bu köşede okuyacaklarınızdan ben sorumluyum!

Peki, bu sorumluluğun gereklerini yerine getirecek miyim?

Sanmam. Boşuna heveslenmeyin! Zira sorumsuz haytanın biriyim...
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

21 YAZMAK - Sedat Tüvar

"Bilmem ne dağının eteklerinde yapılan arkeolojik kazılar sırasında, yerin bilmem ne kadar altında bulunan gizli mağaranın en son noktasındaki kayanın üzerinde daha önceden hiç rastlanmamış bir yazı türü bulundu... Bilim dünyası ayakta... Şimdi merak konusu, kayadaki bu yazı, bilinen uygarlık tarihini değiştirebilecek nitelikte mi? Üstelik yazının bulunduğu yerde o sert kayayı oyan kişinin yazıyı yazmak için kullandığı tahmin edilen sert ve ne olduğu henüz belirlenemeyen bir de cisim bulundu. Cismin bulunması kafaları iyice karıştırdı. Bugün öğlen saatlerinden sonra sadece mağara değil, dağ tümden koruma altına alındı. Yapılan ilk açıklamaların ardından dünyanın her tarafından medya kuruluşları bölgeye akın etmeye devam ediyor."
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

23 KAR ÜZERİNDE KIRMIZI GÜL
      Leyla Ayyıldız


Kirden rengi grileşmeye başlayan tül perdeyi aralamış, kalorifer peteğinin üstüne ellerimi koymuş dışarıyı izliyordum. Kar yağıyordu. Titreyen içimin ısınmasını bekliyordum...

Isındıkça gevşemiş, cama 'hohhh' yapıp, şekiller çizmeye, harfler yazmaya başlamıştım. En sevdiğim oyunlardan biridir bu, az sonra yok olacağını bile bile inadına oraya bir şeyler yazmak... Su üstüne yazı yazmanın bir başka hali; gaz hali... Bir gerilim filminde seyretmiştim; tüm kurgunun şifresi olan kelime buharlaşmış banyo aynasına yazılmıştı. Kelime silindikçe kalp ritimlerimiz hızlanmış, sonunda da... İyi mi, anımsamıyorum şimdi. Sonunda ne olmuştu? Film bittiğine göre şifre de çözülmüş olmalı; silinmeden okuması gereken kişi görmüştür.
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

26 BAK! GÖR! YAZ... - Serpil Yıldız

...
Bunca lafı niye okumak zorunda kaldığınızı, artık söyleyebilirim. Bu yazıyla birlikte yayınlanan fotoğrafın altyazısını siz okuyucuların yazmasını diliyorum. Bakalım bu fotoğraf, nasıl altyazılar yazdıracak size? Yazdığınız altyazılar yapılacak bir seçkiyle, derginin bir sonraki sayısında yeni altyazılara konu olacak başka bir fotoğrafın yanı sıra, fotoğrafıyla birlikte yayınlanacak. Aman dikkat! Fotoğrafa altyazı yazılacak; istenen şey yorum yapılması değil.
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

28 BAKIŞ AÇISI - M.Zeki Yıldırım

Onu tanıdığımda kafası gerçekten karmakarışıktı. Bir üst kata yeni taşınmış olan komşumuz, ikinci günün akşamı kapımı çalmıştı ve kararsızlık çektiği bir konuda görüşümü soruyordu. Yaklaşık kırk yaşlarındaydı, lise son sınıfta okuyan kızıyla birlikte yaşıyordu. Aslında bu yeni komşular hakkında, daha onlar evlerine taşınmadan bir hafta önce temizlikçim Hatice Hanım birçok şey anlatmıştı, üstelik ben tek bir kelime bile sormadan. Kadının sekreter olarak bir fabrikada çalıştığını, yıllar önce kocasının Almanya'ya turist olarak gittiğini ve oturma izni almak için boşandıklarını, boşandıktan sonra adamın kadını bir daha aramadığını ve bir başkasıyla evlendiğini, küçük çocuğuyla yapayalnız kalan kadının tam bir ayakta durma savaşı verdiğini, belirli bir oranda da başarılı olduğunu anlatmıştı.
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

31 CAMGERAN - Tarkan İkizler

O anda gözü elindeki ebruli sürahiden başka bir şey görmeyen camgeran kalfası Harun, kasabanın arka tarafındaki evine çıkan bozuk yolun çamurlarına aldırmayarak delicesine koşuyordu.
İki eliyle sıkı sıkı tuttuğu sürahiyi tek eline almaya cesaret edemediği için bahçe kapısını omuzlayarak açtı. Patırtıya koşan karısının yanına gelmesini bekleyemeden eve doğru bağırdı.
- Gülnaaaz! Gülnaz! Kız neredesin?
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

34 PROSPEKTÜS - Seda Demirel

METABOLİK SENDROM

Metabolik Sendrom kavramına yabancı değilseniz bile bu yeni popülarite kazanan sağlık konusunun gözünüze çarpmasının veya dikkatinizi çekmesinin üzerinden çok uzun bir zaman geçmiş olacağını sanmıyorum.

Ama ben size hazırlıklı olun diyorum çünkü bu kavram bir bomba gibi aktüel yaşamınıza düşmek üzere.

Peki Metabolik Sendromu bu derece popüler ve önemli kılan ne?

Kısaca nedir şu Metabolik Sendrom denilen şey?
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

36 ANTİDEPRESAN - Elif Eser

...
Eğer, mümkün olabilseydi, şu an yağan yağmura aldırmadan, sırılsıklam olana kadar kalırdım dışarıda... Yürürdüm. Soğuk vız gelirdi, üşümezdim bile. Ta ki kendimi kapında buluncaya dek. Kapın diyorum. Senin kapın. Adresini bilmiyorum. Bilmek değil bu, seni başka bir boyuta taşıyorum şimdi. Benim istediğim hayal ülkeme; hayalimdeki senin kapına. Saçlarım salık, sular damlıyor uçlarından. Soğuktan üşümeye başlamışım, sırılsıklam. Dudaklarım ve burnum kızarmış, ağlamışım biraz da, sebepli sebepsiz, bir mahcubiyet, bir acıyı kanırtmışım bilmeden... Kapına gelmişim. Kapın diyorum. Senin kapına. Usulca dokunuyorum pirinç tokmağına; ahşapmış evin, kocaman bir tokmağı varmış, açıyorsun usulca "Kim o?" demeden, ben olduğumu bilirmiş gibi. Benim başımsa önde. Yüzüne bakamıyorum. Hayallerimdeki yüze bakıyorum ama; öne eğilmiş, eprimiş paltomun ve burunları soyulmuş pabuçlarımın ucuna takılıyor bakışlarım ve biliyorum aslında o esnada sen gülümsüyorsun durmadan. Niye geldiğimi bilmiyorum oysa. Ama sana gelmek istemişim. Kimseye gidemem halbuki. Kendime gelene dek dolanırım ya, bu kez yanında buluvermişim kendimi... Evsizim ya ben. Hiç evim olmadı. Sana gelmişim şimdi de. Isınmaya bir nebze, bir buse gülümsemeni görmeye sıcacık...
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

38 ÇEYREK KALA VEYA... - Ahmet Şeşen

Çeyreğin İLKi nasıl geldi geçti bilemedik,
Diğer çeyrek ise dolu dizgindi inemedik,
Çeyrek kala yetişildi aşklara, anılara,
Çeyrek geçeleri nedense hiç beklemedik...

Bir çeyrek daha var, belki geçe belki de kala,
Çeyrek geçeler seni acıtmamışsa oh ne âlâ,
Tüm çeyrek kalaları ıskalamış olsan bile,
Mutlak isabettir son çeyrek kala, haberin ola...
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

40 MİMARCA - Rana Aslanbay Aydın

...
Mimarlık, yaşayan her insanın ister istemez hayatının her anında içinde bulunduğu, iyi yanlarından mutlu olup kötü yanlarından yakındığı bir etkendir. Yolda yürürken üzerinize düşecekmişcesine sizi baskı altına alıp psikolojinizi bozabilecek çevre binalardan tutun da, kullanırken zorlandığınız, bel ağrılarına yol açan mutfak tezgâhınıza varana kadar, etkilerini hayatınızın içinde birebir tattığınız bu kavramı, iyisiyle kötüsüyle sizlerle paylaşmak istiyorum.
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

42 SİZİN İÇİN DENEDİM - Suna Keleşoğlu

Salade Niçoise

"Yaşam kıyımızdan geçerken, biz kalkan bir uçağa el sallarız ya bazen"

Böylesi bir seyirdir şehrin sahilinde oturup göğü ve denizi aynı fotoğraf karesinde saklamaya çalışmak. Birbirine karışan mavilikleri ile inip kalkan uçakların kanatlarına takılır umutlar. Gözün görebildiği tüm kıyılarında, tek renk mavidir.

Bunlar benim Fransa'nın Côte d'Azur bölgesinin incisi, beşinci büyük şehri Nice'i ilk gördüğümde kenara not ettiklerimdi. Sıcak bir yaz akşam üstünün tüm cazibesi ile ışıl ışıl bir tanışıklık oldu bizimkisi. Altı yıldır yaşadığım bu bölgeye beni indiren uçak şehrin havaalanına doğru yaklaşırken, akşamı karşılayan bir şehrin silueti ile gözlerim parlamıştı. Bırakıp geldiğim şehir kıskanmasın diye gözlerimi kapatmıştım...
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

44 KÖPRÜ - Ayşenur Güven

Köprü... Herhangi bir engelle ayrılmış iki yakayı birbirine kavuşturan mimari harika! Adımlarını attığı topraklara benzemez köprü. Onları birbirine kavuşturur ama o, sanki onlara bir türlü kavuşamaz, karışamaz. Onlarsız varlığı düşünülemeyeceği halde, alabildiğine bağımsız, belki biraz yalnız, ama bir o kadar da ihtişamlı görünür.

Asya'yla Avrupa'yı birbirine bağlayan "doğal bir köprü"dür ülkem! Yıllarca ders kitaplarımda okuduğum tabiri şimdi de Avrupa'nın kapısını hevesle tıklattığımızdan beridir, gazete ve dergilerde çıkan yazılarda okuyorum.
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

46 ALMES'E VEDA - Betül Ayhan

Hastaneden çıktığımda gün iyice ağarmıştı. İşlerine yetişmeye çalışan insanların koşuşturma sesleri hastane bahçesine kadar geliyor, hastane çalışanları ile hasta yakınlarınınki de onlara ekleniyordu. Nasıl koşuşuyor insanlar, içimde yerleşen bunca acı beni takatsiz bırakırken bu enerjiyi nereden buluyorlar? Güneş neden onların gözlerini kamaştırmıyor, neden yaprakların üzerindeki çiğ damlalarını gözyaşlarına benzetip biraz daha ağlamıyorlar? Bir kez daha öğrendim ki, her acı sadece sahibine ait. Ne yanından geçenler, ne içinde duranlar ortak olamıyor acına. Şimdi sen olsaydın yakınımda bir yerlerde, acılarımı parça parça böler, her parçayı canımı acıtmasın diye farklı zamanlarda, küçük dozlarla verirdin bana. Hepsi bittiğinde ise "bak gördün mü, korktuğun kadar kötü değilmiş," derdin en ukala halinle karşıma geçip. Şimdi yakınımda olsaydın koluna girer, ya da ne bileyim belki boynuna sarılır, "iyi ki varsın," diye fısıldardım kulağına. "Sen olmasan ben ne yapardım," derdim. Sen olmadan ben ne yapacağım...
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

48 Bittiğinde Kahve Kokuyordu...
      Suna Keleşoğlu


"Herkesin kendi payına düşen bir başlangıç öyküsü vardır. Duvarlarında saatleri, fotoğrafları ve ortada duran sehpalarında okunmuş eski tarihli dergileri olmayan bekleme odalarında ise zaman hiç geçmez."

Gözünün önünden geçen sayılar birer insan suratına dönüşüyordu.
20020417
20020418
20020419
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

50 GÜZEL HABERLER - Ayşenur Güven

...
Kahramanımız, sıradan bir insan... Sizin, benim, hepimiz olmasa bile, çoğumuz gibi biri. Bir sabah kalkıyor, giyiniyor, düşüyor yola. Önüne ilk çıkan, tıpkı diğerleri gibi kaldırıma paralel park edilmiş herhangi bir arabanın kapısını açıyor, içine giriyor, çalıştırıyor ve basıyor gaza... Basıyor basmasına ya, kader bir kilometre ilerde bir çınar ağacı çıkarıyor karşısına. Ambulans, hastane, karakol şeklinde gelişiyor olay. Karakolda soruyorlar, sonra mahkemede de soruyorlar,

"Neden? Ne halt yemeye çaldın kardeşim sen bu arabayı?"
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

51 BENAN - Fatma Toprak Gök

Güneydoğu'da kalabalık bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya gelmişti Benan. Kendinden başka sekiz kız kardeşi vardı. Babası dokuzuncu çocuğun da kız olduğunu görünce tekme tokat dövmüştü karısını. Öyle ya, dokuz tane kız evlat doğurmuştu kadın. Bacak arasındaki organ yüzünden belden aşağısı toprağa gömülesi kız evlat! Neyse ki onuncu çocuğu erkek olmuş, babası alnının akıyla el gün arasına çıkmıştı!
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

54 SİYAH, BEYAZ ve GRİ - Duygu Ergun

Giriş: Pathétique

Sarayın mermer duvarları arasından uzun, bordo elbisesini sürüyerek, bir an önce oradan çıkmak istermişçesine, hızlı hızlı yürüyordu. Siyah ve dalgalı saçlara sahip bir Rönesans kadınıydı şimdi aklına gelen.
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

60 Teneke Mahallesinin Benli Hicran'ı
      Beyhan Duffey


1978 yılının soğuk bir günü yanağında küçük bir benle doğdu Hicran. Anası dedi ki ; öyle bir ayaz vardı, öyle soğuk oldu ki, aç kurtlar indi Yamanlar dağından. İşte sen o zemheride doğdun. Ama bilemem benli Hicranım Allah'ımın hangi günü doğdun. O doğunca babası sevinmedi. Er kişilere " kız olmuş " dedi ve kahveye kağıt oynamaya gitti. Bundan işte gidip bir kafa kağıdı da almadı Hicran a.

Hicran has İzmir kızı. Örnekköy Mahallesi nin gigepi. Örnekköy bir sigara içimliği uzak Karşıyaka dan. Ama anası Hicran ı hiç yanına almadı, bohçasını kaptığı gibi, yalnız düştü Karşıyaka yollarına. Hicran kendinden üç yaş kügük erkek kardeşine bakar oldu. Ona analık etti çocuk yaşında. Elleri soğuktan yarım yarım oldu. Yine de boyundan büyük helkilerle su taşıdı sokak çeşmesinden. Su taşıdı da kardeşinin boklu donlarını arap sabunuyla sakız gibi etti. Konu komşu hep parmak ısırdı onun hamaratlığına.
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

65 SÖYLEŞİ - Mehtap Akdeniz

Suat Sungur'la İlkler üzerine…

Güneşli bir İstanbul sabahında hayatımın ilk röportajını yapmak üzere yola çıkıyorum. Hiçbir ön hazırlığım yok, ne sorularım var elimde ne de kayıt cihazım. Asansörden indiğimde karşımda iki çift parlayan göz gördüğümde içim epeyce rahatlıyor. Rengarenk cıvıl cıvıl bir ev. Sıcak çay ve evin tatlı hanımının elleriyle sardığı yalancı dolmalar, börekler yenirken zamanın nasıl geçtiğini anlamak mümkün değil.

Suat Sungur ile tanışıklığımız çok eskilere dayanıyor. 70 li yılların Karşıyaka sokaklarına; gençlik heyecanlarına; umutlara… Ondan bundan eskilerden ve yenilerden epeyce laflıyoruz.
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

70 GEZİ NOTLARI
      Cüneyt Göksu / Serpil Yıldız


Küba'dan İzlenimler…

...
Küba sosyalizme inanan, sosyalizmi yönetim ve yaşam biçimi olarak görenler için ideal bir yer. Kimilerine göre 1990'larda yıkılan "komünist" sistemi hâlâ savunup yaşatarak "küreselleşen" dünyada yalıtık bir hayat süren "hayalperest," "demode," yokluklar içinde olan; kimilerine göre de emperyalistlere karşı "devrim"i başarmış, herşeye rağmen bunu 2000'lere taşımayı becermiş, direnmiş, başı dik bir ülke. Katı Amerikan ambargosu başta olmak üzere dünyanın çoğu kapitalist ve güçlü ülkesinin çeşitli politik ve sosyo-ekonomik yıkıcı çıkar oyunlarına karşın, ödün vermeden sistemini korumaya çalışıyor. En sağda düşünen bazı insanların bile övmekten çekindiği ama "içten içe" imrenerek baktığı, anlamaya çalıştığı bir ülke Küba. Öyle ki, ülkemizi temsilen Küba'ya giden bir Sağlık Bakanı ziyaretinden sonra, hayranlığını dile getirmekten çekinmeksizin "Adamlar bu işi çözmüş," diyebiliyor. Yıllardır Türkiye'de yapılmaya çalışılan ama bir türlü başarılamayan işlerin, o kıt kaynaklarla yapıldığını gördükçe, içleri gidiyor.
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

95 NEYSE - Turan Bozkurt

13 Şubat ..
Çok erken kalktım yine..
Bu dağlar taşlar bu ovalar bu kuşlar neee güüüzeeellldiii!!bu kalem bu çay, otlu peyniiiir..
Zemheri soğuğuna en iyi halimdeydim. Akşam o kadar sağanak imge kelebeklerini iğneledim ki, defterim bi orman yetecek renkte. Mevsim !,buz kessen, hızımı kesemezsiiinn! Vız gelsen de nezle grip diye tırsmam senden!,"hohlarım bi, meltem meltem öyleee gidersiin..ona gööree!!
Ninna ninna ninnara... ninna ninna ninnara.. bir kiii hoop!.. bir kiii hoop!!.... paaaa!!!.. dış kapıdan çabucak, kaçak ve hin bir kurnazlıkla taa anayola kadar depar. Allahtan merdivenler azdı da, komşular kim o deyip sürgü çekemeden..
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

100 KÜTÜPHANE - Ebru Kargın

HERMANN  HESSE HERMANN HESSE 1877 - 1962

1877'de Almanya'nın Calw kasabasında doğdu. Eğitim sistemindeki kısıtlamalara ve misyoner babasının dinsel baskılarına direnerek Maulbronn İlahiyat Okulu'ndan ayrıldı. Bir süre kitapçılık yaptıktan sonra 1904'de serbest yazarlığa başladı. Birinci Dünya Savaşı'nda tarafsız kalan İsviçre'ye yerleşerek Alman militarizmi ve milliyetçiliğini yeren yazılar yazdı. Savaş tutsakları ve gözaltına alınanlar için bir dergi çıkardı. 1923'de İsviçre uyruğuna geçti.
....


Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

107 BULMACA - Ahmet Şeşen / Cüneyt Göksu

SOLDAN SAĞA
1 KM'nın kuruluş tarihi
2 Sığırdan çıkarılan kemiksiz et / ( Tersi ) Data / ( Tersi ) Şarkı, türkü / Kapital
3 Tümör / Keyfi olarak / Nazım Hikmet'in soyadı / Utanma
4 İskambilde bir kağıt / Belirsiz / Bir çeşit mil / Bağışlama
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

109 YILDIZINIZ KIPIR KIPIR...
        Nurettin Özdemir


KOÇLAR (2005 YILINDA PÖRSÜMÜŞ DERİLERDEN SIYRILIN)
BOĞALAR (2005 YILINDA SAYFALARI ARTIK ÇEVİRSEYDİNİZ)
İKİZLER (2005 YILINDA KANTARLARI HASSASİYETLE AYARLAYIN)
YENGEÇLER (BARİ 2005 YILINDA GİZLİ DÜŞMANINIZ OLMAYIN)
....

Devamı Kahve Molası Dergisi'nde

 

Yukarı


• Hoşgeldiniz

• Editör'den
• Yazar olmak için
• Reklam vermek    için
• Basında KMD

• İletişim


• FİNCANIN    İÇİNDEKİLER

(1) Ocak-Şubat 05
(2) Mart-Nisan 05
(3) Mayıs-Haziran 05
(4) Tem.-Ağustos 05


• YORUMLAR    GÖRÜŞLER


KAHVE MOLASI
E-GAZETE
Fincan almak ister misiniz?
Uygulama : Cem Özbatur