İdare Amiri: Ebru Kargın
NTV Kültür Sanat
Booker ödüllerinin adayları açıklandı...
İngiltere’ nin en prestijli edebiyat ödüllerinden olan ve 1968 yılından buyana verilen 50 bin poundluk ödül için ilk aday listesi açıklandı.
En güçlü adaylar arasında Zadie Smith...
Devamı...>>

NTV Kültür Sanat
Booker Ödülü için son eleme yapıldı...
Carol Shields ve William Trevor, İngiltere’nin en prestijli edebiyat ödülü olan Booker için yapılan ikinci elemede ‘en sürpriz’ ve ‘en favori’ isimler oldu...
Devamı...>>

Hürriyet Kültür Sanat
Karşılıksız aşk yüzünden yazmaya başladı.
Türkçe'de İnci Gibi Dişler adıyla yayınlanan ilk romanıyla edebiyat dünyasının saygın ödüllerinden Booker'a aday gösterilen genç yazar Zadie Smith, kendisini yazmaya yöneltenin...
Devamı...>>
Bekir Tarık ( Radikal Kitap )
"Siyah-beyaz Londra'nın gerçek rengi"
İnci Gibi Dişler, keyifle okunan, zekice kurgulanmış, akıcı, esprili, yer yer büyük romanların edebi tadını veren ama en çok ta günümüzün batı toplumuna yaklaşımındaki özgünlüğüyle dikkat çeken başarılı bir ilk yapıt...
Devamı...>>

Varlık Dergisi
Gazete bayisindeyim. Gişeye yaklaşan kadından 25 pound istiyor tezgâhtar. Kadının ne almış olabileceğini merak ediyorum. Şöyle bir bakınca, bir paket sigara, bir paket mısır gevreği aldığını ve de piyango oynadığını görüyorum. Epey okkalı bir kupon doldurmuş...
Devamı...>>
Adrese Teslim Günlük E-Gazete - 18 Ağustos 2003
       

ZADIE SMITH

ZADIE SMITHJamaika'lı bir annenin ve İngiliz bir babanın kızı olan Zadie Smith 1975'de Kuzeybatı Londra'da doğdu ve halen romanlarının ilham kaynağı olan o bölgede yaşıyor. Üç yıl King's Koleji'nde okudu ve daha sonra da Cambridge'e girdi. İngiliz Edebiyatından birincilikle mezun oldu.

Yazarın, daha 21 yaşındayken kitabının 80 sayfa müsveddesini Hamish Hamilton yayınevine götürdüğünde 250.000 sterlin avans almış, kitabı piyasaya çıkınca da ona güvenen yayıncısını mahcup etmemişti. Henüz yirmi dört yaşındayken yayımlanan ilk romanı İnci Gibi Dişler, İngiltere'de 2000 yılının en çok konuşulan romanı oldu ve onu hemen bir edebiyat yıldızına dönüştürdü. İlk olarak, sadece kadın yazarlara verilen Orange Ödülü’ nün en büyük adayı olmuş ve arkasından bir sürü spekülasyon bırakarak ödülü alamamıştı.Yine Booker Ödülü’ ne aday gösterilmemesi de çok konuşulmuştu. Ama, sonrasında ise peş peşe başarılar elde etmişti. Bir sükse olarak değerlendirilen yüksek satış sayısının yanı sıra, The Guardian gazetesinin çıkış romanları için ilk kez verdiği Guardin Ödülü’ nü, Frankfurt Kitap Fuarı'nın En İyi E-Kitap Ödülü ve yine adanın en prestijli ödüllerinden olan Whitbread ödülünü almıştı. Bu çevirinin ilk basımı yayıma hazırlanıp, matbaaya gönderilmek üzereyken, Britanya En İyi Kitap Ödülleri arasında En İyi Yeni Yazar Ödülüne layık görülen İnci Gibi Dişler, Mayıs 2001’ de de Commonwealth ( İngiliz Uluslar Topluluğu ) tarafından En İyi İlk Kitap Ödülü’ nü ve kitapçı zinciri W:H Smith’ in geleneksel Genç Yetenek Ödülünü aldı.

Bu arada BBC 1 televizyonunu İnci Gibi Dişler’ in dizi hakkını 5 milyon sterlin karşılığında satın aldı.

İlk romanın ardından, edebiyat dünyası heyecanla genç dehanın yeni kitabını beklemeye koyuldu. 2002 yılında yayımlanan yeni kitabı İmza Toplayan Adam, daha çıkar çıkmaz büyük sükse yaparak Booker Ödülü'ne aday oldu.

YukarıİNCİ GİBİ DİŞLER
Romanın 80 sayfalık müsveddesini götürüp yayınevinden 250.000 pound avans alan Zadie Smith, kitap piyasaya çıktığı andan itibaren hem İngiltere'de hem dünyada çok büyük sükse yaptı ve hemen hemen bütün ödüllerde adını bir fırtına gibi estirdi. Öyle ki dünyaca ünlü Guardian gazetesinin bu yıl ilk defa verdiği ödülü kazandığında da, jüride bulunan ünlü romancı Julian Barnes, düşüncelerini şu sözlerle ifade etmişti: "Bir romancı olarak içim kıskançlık ateşiyle kavruluyor." Peki, ne anlatıyordu ki bu gencecik, yarı-Jamaikalı kız: Her türlü aşırılığın revaçta olduğu Londra'nın kenar semtlerinden birinde, farklı renklerin, farklı dinlerin ve farklı kuşakların, Jones'lar, Ikbal'ler ve Chalfen'ler gibi üç renkli ailenin, çoluk çocuk birbirinden matrak hikâyeleri etrafında, göçmenlerin, geleneklerin, İngiliz orta sınıf ailesinin ve alt-kültürlerin ağzına kadar dolu bir cümbüş sürahisine daldırılıp daldırılıp çıkarılan bir parodisini... İddia ediyoruz ki, milenyumun ilk parlak edebiyat yıldızı olan Zadie'nin Inci Gibi Dişler'ini ya her gün bir öğün yirmi sayfa eğlence ve keyif şöleni olarak yuvarlayıp bir aylık bir rüyaya yattığınızda, ya da işinizden üç gün izin alarak bir defada oturup gözleriniz kan çanağına dönene kadar yutarak bitirdiğinizde, kesinlikle tadı damağınızda kalacak ve "keşke daha çok sayfa, daha çok olsaydı..." diye söyleneceksiniz. İnci Gibi Dişler, uçuk bir kızdan delice ironilerle dolu çılgınca bir roman...
Çeviren : Mefkure Bayatlı
Everest Yayınları

On-line Satın Alabilirsiniz:
kitapyurdu.com
http://www.kitapyurdu.com

İMZA TOPLAYAN ADAM
Alex-Li Tandem, hayatını ünlü kişilerin imzalarını toplayıp ticaretini yaparak kazanan biridir. Hem Yahudi hem de Çinli olan Alex, bir sabah uyandığında, "süperstar" denilen bir uyuşturucunun etkisinde geçirdiği üç tatlı günün bütün hayatını değiştirdiğini fark eder: Kız arkadaşının da içinde olduğu arabayla bir kaza yapmıştır, tüm arkadaşlarıyla arası bozulmuştur ve en önemlisi, elinde, on dört yaşından beri her hafta bir mektup yazarak imzasını istediği eski Holywood yıldızı Kitty Alexander'ın imzalı bir fotoğrafı vardır.

Göz ardı edilmekten hoşlanmayan halk onu unutmuştur gerçi, ama İmza Toplayan Adamlar asla! Mazoşisttir çünkü onlar, hor görülmeye bozulmazlar. Nitekim Alex de, meslektaşlarının tek bir imzasına sahip olmak için bir servet bayılacağı Kitty'nin elyazısına sahip olmakla yetinmez. Kitty'nin sadık bir hayranıdır o ve hayranlık da bir tünelin içinden bakmaktan farksızdır: öylesine sıcak, karanlık ve tek yönlü bir körlük.

Sonunda, hayallerinin peşinde bir hafta geçirip Kitty'yi bulmak üzere New York'a gitmeye karar verir. Arkasında ise, hem kalp pili değiştirilecek hem de gönlü alınacak güzeller güzeli bir kız arkadaş, Kabala'nın gizemli dünyası içinde kaybolmuş bir siyahi peygamber, kendisinden her zaman imkânsızı isteyen bir çılgın haham, en büyük kusuru fazla Amerikan filmi izlemek olan bir platonik sevgili ve karnı acıkınca avlayacağı türler arasında ayrım yapmayan bir kedi bırakmıştır.

İlk romanı İnci Gibi Dişler'le edebiyat dünyasını sarsıp ödüle doymaz bir gösteri sergileyen Zadie Smith, ikinci romanı İmza Toplayan Adam'da yine birçok renkli karakteri ve farklı konuyu kendine özgü mizah anlayışıyla bir araya getirip, son derece komik ve varoluşçu esintiler taşıyan bir yolculuk sunuyor okura. Bu arada, çağımızın hastalığıyla kendince dalgasını geçmekten de geri kalmıyor: “ Ey şöhret, sayende sonsuza kadar yaşayacağım “.
Çeviren : Mefkure Bayatlı
Everest Yeyınları

On-line Satın Alabilirsiniz:
kitapyurdu.com
http://www.kitapyurdu.com

Yukarı

WEB KAYNAKLARI :
http://www.zadiesmith.com
http://www.everestyayinlari.com

Yukarı
Yıllar sonra oğluna, “ bitirdiğim an içimi bir utanç kapladı,” diye anlatmıştı.

" Oradan kaçıp gecenin içine doğru koştum; kendimden kaçmaya çalışıyordum. Bu ülkede mutsuz olduğumu biliyordum... ama bu farklıydı. Kendimi Picadilly Circus’ta parmaklıklara yapışmış buldum, diz çökmüş dua ediyordum, dua ediyor ve ağlıyordum. Çünkü unun ne anlama geldiğini biliyordum. Bu, adımı dünyanın üzerine yazmak istiyorum demekti. Bu kendini bir şey sanmaktı. Karela’ da sokaklara karılarının adını veren İngilizler veya bayraklarını aya saplayan Amerikalılar gibi. Bu, Allah’tan bir uyarıydı. Bana, İkbal, onlara benzemeye başladın, diyordu. Anlamı buydu."

Yukarı
Çok genç yaşına rağmen, oldukça başarılı bir yazar Smith. Özellikle “ İnci Gibi Dişler,” kalabalık ve çok renkli ve akıcı bir kitap. 550 sayfa olmasına rağmen, nasıl bittiğini fark etmiyorsunuz.

Bu defa ki alternatif kitabımız yeni çıkan kitaplar arasından. Catherine Cusset’ ten “ Kadınca Bir Hayat”. Doğan Kitaptan çıkan roman, yazarın, Türkçe çevirisi yapılmış ilk kitabı. Kadınca Bir Hayat’ a dair bir ipucu; okurken, “ kim bu” diye meraklandıracak bir kurgu var kitap boyunca...

YukarıYorum yazmak ister misin?kitap kurdu / 19.03.2010 14:27:24
daha fazla yazar hakkında bilgi verseniz daha iyi olur bence

Ethem / 12.11.2008 14:33:05
oldukça güzel bir kitaba benziyor serisini tam olarak bilmiyorum! Ruh ve hayal dünyası güzel bir kitabın yansıması gibi.. Arkadaşlarımızda daha güzel yorumda bulunabilirse sevinirim.

ozgur bayram / 30.09.2008 10:38:50
buradakı kıtaplar hakkında soyleyecek bırsey yok ama sıze bır kıtap onereyım seyfı ozkok un celıskıler adlı kıtabını tavsıye edıyorum

egıtıcı ve gerceklerı yansıtan onlardan ders alacagımız kıtaplar daga mantıklı
bızım yanı bu ulkenı bu kıtaplara ıhtıyacı var


gozde / 14.03.2008 21:29:39
burası nasılbı kıtap okuma sayfasıdır anlamış deyılım yorum yazılıosa kıtaplarla ılgılı olsun arkadaslar mılletın kışılıyınden oyundan buyundan

artemis / 22.01.2008 15:58:15
tek kelimeyle berbat

ipek / 10.01.2008 21:48:19
güzel kitap amasayfa sayısı yokkkkkkkk


ipek / 10.01.2008 21:47:02
bence çok güzel özellikle imza toplayan adam.
ama deminden beri araştırıyorum sayfa sayısı çıkmıyoooooo.


erkan / 2.01.2008 20:26:29
kurt_zry@hotmail.com guzel kitap gorusmek isteyen kızlar eklesin isterse tabi

duyqu / 27.12.2007 22:14:16
ya arkadşlar gerçekten sizşer inanmıyorum!böyle saçma sapan yorum yapılamaz!sizler ne kadar basit insanlarsınız böyle söylediklerinizin 10da birine inanmıyorum!herşeyden önce her ne kadaar ii olursa olsun nher ne kadar kötü olursa olsun bi yazarı bu şekilde eleştirmenizi asla kabul etmiyorum!ki silzerede şu kadarını söylüyorum eğer eleştiri yapmak iatiyorsanız eğer lütfen önce kendinizin ne kadar basit olduğunuzu görün ve şunu unutmayın eleştriyi sadece eleştriyi yapılacak insandan daha üsütn olan insanalr yapabilir!ben sizin daha üstün oduğunuza zerre kadar inanmıyorum!

firatosmanbaykal@hotmail.com / 7.11.2007 15:33:05
KITAPTA SON DERECE ILGINC OLAYLARIN DA VARLIGINA RAGMEN SON DERECE TUHAF HATTA ASIRI DERECEDE UCUK KISILERIN BIR ARAYA GELMESI KISMEN HATTA BUYUK ORANDA ZEDELIYOR.AYRICA ESERDE GECEN KISILERDEN MELEZ KIZIN YASADIKLARININ,ASLINDA YAZARIN BIZZAT KENDISININ BASINDAN GECTIGI COK FAZLA BELLI.BIR YAZAR ELBETTE HAYATINI DA ESERE YANSITACAKTIR AMA BU DENLI YOGUNLUK ESERE OTOBIYOGRAFI HAVASI KATMIS.AYRICA TURK OKUYUCU BU YAPITTAN KENDISIYLE ILGILI BIR SEY BULAMAZ.CUNKU KITAP EVRENSEL OGELER ICERMIYOR.VAKTI KISITLI INSANLARA ONERECEGIM BIR KITAP DEGIL.

:HaLiL: / 1.10.2007 14:30:28
Fazla tanımıom ama ii ye benzio kitapları

MOLİ TİTA / 16.08.2007 17:38:17
MİYHABALAR HERKEZE

MANSUR / 16.08.2007 17:37:19
KİTAP OKUMAYI SEVMİYORUM

ELİF / 16.08.2007 17:35:20
MRB HERKSE SELAMLAR BAŞTA ÇOK GÜZEL KİTAPLAR YAZIYOR HELE EN BEYENDİMİM KİTABI :::İMZA TOPLAYAN ADAM BÜTÜN KİPAPLARINIZI OKUDUM TŞK

şehzade / 29.06.2007 15:24:15
kitap lar güzeldeyil kitap okuyanı ve okumayı sevmemmmmmmmmmm yaaaaaaaaaaaa

ateş / 29.06.2007 15:20:20
siteniz hiç güzel deyil beyenmedim milyonluk çanta kitabının özeti yok buyüğzden hiç beyen medim herkese söyliycem bunu......

DUYGU / 21.05.2007 19:14:31
BENCE HEPİNİZ DELİRDİNİZ. ÇÜNKÜ BU YAZARIN KTABI KENİSİNİN YAZDIĞINA İNANMIYORUM BU KADAR GÜZEL BİR KİTABI O SALAK YAZAMAZ BYEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE


BERİİİİ / 5.03.2007 15:50:27
Ben bu yazarın kitaplarını hiç okumadım ama bu sitedeki yorumları okudum güzel bi kitaba benziyo inci gibi dişler en kısa zamanda alıp okurum ayrıca bu yazarı burda tanıttıgınız içinde tşk

hazal / 9.02.2007 14:17:48
bence turk asllı unlu yazarlarımızıda eklemenızı onerırım aemın olun ozaman sıtenızı zıyaret aden ınsan sayısı artacaktı basarılar...

Zadie Smith / 5.10.2006 07:26:32
Haaa bu arada Unutmadan cok iyide TURKCEM vardir benim ..!

hazas / 15.05.2006 14:26:44
bebeğim gibisin gibi sana şiir


güzel kitap


Şaşkın kız / 16.04.2006 22:39:47
Sizi kınamak ıstıyorum çünkü lütfen kufur yazan insanların yazdıklarını yayımlamayınız tşk ederim!

duygu / 24.02.2006 00:00:01
herkes kendini kanıtlamalı ve eleştiriye açık olmalı öğle değilmi güzel sade ve basit bir yazar ee daha ne olsun umarım başarılı olur ve böyle devam eder

tahsin / 20.01.2006 11:22:33
bu kadın aslında kömür madeninde çalışan bir adamın kızıdır(sayın site yöneticisi insanlara yanlış bilgi vermeyelim lütfen)!!!

doğuser / 16.12.2005 16:03:08
sana aşık oldum

bahtınur / 11.12.2005 22:35:22
ben bu kitapları okumadım ama en kısa zamanda okumak istiyorum:)

emre ak / 22.11.2005 09:52:08
bütün kitaplarırını okudum çok beğendim.3,üncü kıtabını merakile bekliyorum sevgiler

utku günay / 21.04.2005 20:45:04
bütün kitaplarını çok beğeniyorum.Bütün kitaplarını beğeni ile okudum.3. kitapını merakla bekliyorum

selami sevim / 18.04.2005 12:30:39
bir insan nasıl böyle yazabiliyor bazen inanasım gelmiyor her cümle ters köşe her cümle yi okuduğunuzda hayret ediyorsunuz yaw beyniyle dans edebilen bir yazar üçüncü kitabı ne zaman çıkacak çok merak ediyorum

melik can / 9.02.2005 11:46:16
şey f.johansen adlı yazarın hakkında bilgisi olan g0nzales@hotmail.com yollasın

izzet türker / 24.08.2004 23:38:14
bu sayfayı hazırladıgınız için çok teşekkürler ama kitap okumayı çok seviyorum onun için bu siteye kitap koyarsanız hiç olmazsa internetten kitap bari okumuş oluruz

serkan / 1.06.2004 08:51:04
"İnci Gibi Dişler" adlı kitap bence bir İngilizin üçüncü dünya insanlarına bakışını yansıtıyor. Dikkat ederseniz kitapta sorun yasayanlar hep göç eden kişilerdir. "Hakiki"! İngiliz olarak yansıttığı ailedeki karakterler gayet medeni, açık, ileri görüşlü bir profile sahiptir. İngiliz gibi olmaya çalışan genç kızın çabaları anlatılırken, yazarin biraz ben merkezli davrandigini düsünüyorum.. Kitabin tamamina baktiginizda, göçmenlerin büyük kimlik arayışı içinde oldukları anlatılırken,İngilizlerin hafif aile ilişkileri dışında sorunları olmadığı görülür. Sanki İngilizlere duymak istedikleri anlatılmış gibi... Kim bilir, belki de bu yüzden en cok satanlar listesinde uzun süre liste başı olarak kalabilmiştir. saygılarımla...

buket babaoğlu / 19.05.2004 17:42:01
zadie smith i tanıdığıma çok seviniyorum.inci gibi dişleri iki defa okudum.imza toplayan adamı ise okuma aşamasındayım.şahsen pek katılmıyorum genel düşüncelere.çünkü ilk kitabın mükemmelliği sayesinde ikincisini önyargıyla ele alıyoruz.ikisi birbirinden farklı tadlarda çok hoşlar.smıthin uslubu beni bitiriyor zaten..

Ebru Eargın / 21.09.2003 03:05:50
Ben de her iki kitabı alıp okudum Özlem Hanım. Size katılıyorum. İlk kitabında ki tadı, ikincisinde pek bulamadım. Ama dediğiniz gibi okunmaz değil, hatta okunmalı. Yeni yazarlara, daha özen gösterirsek ve desteklersek, daha başarılı olacaklarına inanıyorum. Adı gibi yeni yazar... Üstelik Smith oldukça genç olmasına rağmen iyi bir çıkışta yaptı. Bakalım ilerleyen zamanda karşımıza nasıl çıkacak.

özlem şengir / 17.09.2003 17:56:59
Tavsiyeniz üzere, İnci Gibi Dişler isimli kitabı alıp okudum. Çok eğlenceli ve hoştu. Teşekkür ederim. İlk kitabından aldığım zevke güvenerek, ikinci kitabı imza toplayan adamı da aldım, okudum. Fakat ben ikincisini pek tutmadım açıkçası. İlk kitabının coşkunluğunda değildi. Ama okunmaz da demiyorum :) Çok teşekkür ederim Ebru Hanım. Bİlmediğim yazarları tanıma fırsatı buluyorum sayenizde. İyi ki yapmışsınız kütüphaneyi :)
İsim:
Yorum:
Resimdeki karakterleri aynen yazınız: This Is CAPTCHA Image
 

YukarıArkadaşlarınıza önerir misiniz?

Yazılarınızı buradan yollayabilirsiniz!KAHVE YANINDA DERGi

Hoşgeldiniz
Arşivimiz
Yazarlarımız
Manilerimiz
E-Kart Servisi
Sizden Yorumlar
KÜTÜPHANE
SANAT GALERiSi
Medya
İletişim
Reklam
Gizlilik İlkeleri
Kim Bu Editör?
SON BASKI (HTML)
YILDIZ FALI
GÜNÜN
ŞARKISI
(Yeni)
ÖZEL DOSYALAR

ATA'MA MEKTUBUM VAR
Milenyumun Mandalı
Café d'Istanbul
KIRKYAMA
KIRK1YAMA
KIRK2YAMA
KIRK3YAMA
ZAVALLI BİR YOKOLUŞ
11 EYLÜL'ÜN İÇYÜZÜ
Teröre Lanet!
Kek Tarifleri
Gezi Yazıları
Google
Web KM

Uygulama : Cem Özbatur