İdare Amiri: Ebru Kargın
MİLLİYET SANAT
Mutsuz bir İrlandalı katolik çocuk olmak... Frank McCourt, Pulitzer ödüllü, çok satan kitabı “Angela’nın Külleriönde bunu anlatıyor. Laura Jones ve Alan Parker’ın sinemaya uyarladığı “Angela’nın Külleri" içine İrlanda humoru katılmamış olsa, sek...
Devamı...>>

HÜRRİYET YAŞAM
Frank McCourt'un anıları önce bestseller oldu şimdi de sinemada. TÜRKİYE genelindeki sinemalarda bugün gösterime giren ve yönetmenliğini Alan Parker'ın yaptığı Angela'nın Külleri (Angela's Ashes), iki büyük dünya savaşı arası yıllarda Birleşik Amerika'da başlayıp İrlanda'da devam eden bir yoksulluk ve çaresizlik öyküsünü ...
Devamı...>>
Mary Breasted ( Yazar )
“ Frank Mccourt’ un kitabı çok dokunaklı, çünkü insanın yüreğini dağlayan hikayesi gerçek. Hiç kimse, hiçbir zaman yoksulluk ve çocukluğu böyle anlatmadı. Frank Mccourt’un, hikaye yazmak için sağ kalması insanı hayrete düşürüyor. Böylesine bir pislik ve sefaletten, kusursuz bir başyapıt yaratabilmiş olması da az mucize değil.”

Serdar Turgut ( Hürriyet )
İrlanda romantizmi
İrlandalılar'ın Amerika'ya ilk büyük göçü kendi memleketlerinde büyük bir açlık yaşanması nedeniyle oldu. Büyük İrlanda kıtlığında çok insan öldü, çok insan acı çekti.

O İrlandalılar bugün benim 'Romanda İrlanda Romantizmi' olarak adlandırdığım olayı yeniden canlandıran Frank McCourt'un dedeleriydiler...

Devamı...>>
Adrese Teslim Günlük E-Gazete - 19 Ağustos 2003
       

FRANK MCCOURT

FRANK MCCOURTFrank McCourt 1931'de Brooklyn'de doğdu; İrlanda'nın Limerick şehrinde büyüdü ve 1949 yılında Amerika'ya geri döndü. Otuz yıl New York'un pek çok lisesinde (uzun bir süre Stuyvesant Lisesinde) kompozisyon hocalığı yaptı. İrlanda'da geçen gençliklerini anlatan "Bir çift Blaguard" isimli müzikal oyunda kardeşi Malachy ile birlikte oynadı. Frank McCourt Karısı Ellen'le New York'ta yaşamaktadır.

Frank Mccourt’ un çocukluğunu anlatan “Angela’ nın Külleri,” dünyanın her yerinden büyük bir okuyucu kitlsei tarafından okundu ve çok sevildi. Büyükbir yoksulluğu anlattığı halde, Mccourt’un kalemindeki sevecenlik ve ince mizah, satırların arasına sızan umutla birleşince, ortaya bir kurtuluş ve başarı öyküsü çıkmıştı. Angela’ nın Külleri, Pulitzer Ödülü, Ulusal Kitap Kriteleri Çevresi Ödülü, Los Angeles Time Kitap Ödülü gibi önemli ödüllerin sahibi oldu. Pek çok dilde defalarca basıldı.

İkinci kitabı “ Umuda Doğru” ( Angela’ nın Külleri II ) ise Angela’nın Külleri’nin devamıdır.

"Geriye bakıp çocukluğumu anımsadığımda, nasıl hayatta kalabildiğime hâlâ şaşarım.Kötü bir çocukluktu; mutlu bir çocukluğun pek kayda değer yanı yoktur zaten. Sadece mutsuz bir çocukluk geçirmiş olmak da, mutsuz bir İrlandalı çocuk olmak kadar kötü değildir. Bundan da kötüsü mutsuz bir İrlandalı Katolik çocuk olmaktır." Frank Mccourt

YukarıANGELA’ NIN KÜLLERİ
Ekonomik kriz sırasında, Amerika'ya yeni gelmiş bir göçmen ailesinin çocuğu olarak, Brooklyn'de dünyaya gelen ve İrlanda'nın Limerick kentindeki yoksul mahallelerde büyüyen Frank McCourt'un anıları böyle başlıyor. Frank'ın babası Malachy, genellikle çalışmadığı, çalıştığı zamanlar da aldığı parayı içkiye yatırdığı için, annesi Angela'nın çocuklarını bakıp besleyecek parası yoktur. Ancak aynı Malachy, sorumsuz ve garip bir adam olmasına karşın, Frank'ın hikâye yazma yeteneğini ortaya çıkaracaktır. Frank, babasının, İrlanda'yı kurtaran Cuchulain hakkında anlattığı hikâyelerle, annesine bebekler getiren, Yedinci Basamaktaki Meleğin hikâyesiyle beslenerek büyür.

Belki de Frank’ in hayatta kalmasının nedenidir bu hikaye. Frank, paçavralar giyerek, Noel yemeği için domuz başı dilenerek, ateş yakmak için sokak kenarlarından kömür toplayarak, açlığa ve akrabalarıyla komşularının umursamaz zalimliğine katlanır. Katlandığı gibi, hikayesini, yaşama sevinciyle dolu, olağanüstü bağışlayıcı ve etkileyici bir dille anlatmak için sağ kalır.

Her sayfası, Frank Mccourt’ un şaşırtıcı ve sevecen mizahı ile dolu olan Angela’nın Külleri, bir klasiğin tüm belirtilerini veren muhteşem bir kitap.
Çeviren : Neşe Olcaytu
Epsilon Yayıncılık

On-line Satın Alabilirsiniz:
kitapyurdu.com
http://www.kitapyurdu.com

ANGELA’ NIN KÜLLERİ II UMUDA DOĞRU
Umuda Doğru işte bu öykünün devamı; Frankie'nin yoksul bir göçmenden pırıl pırıl bir öğretmene ve mükemmel bir yazara dönüştüğü Amerika serüvenini anlatıyor.

Frank, büyük çabalardan sonra on dokuz yaşında, NewYork'a gelmeyi başarır. Gemide tanıştığı bir papaz ona Biltmore Otel'inde bir iş bulur. Otelde çalışırken, bu "sınıfsız" ülkedeki çarpıcı sınıflandırmayla tanışacaktır. Askere alınıp Almanya'ya gönderilir. Orduda köpekleri eğitmeyi ve daktilo kullanmayı öğrenir. 1953'de Amerika'ya döndüğünde doklarda çalışmaya başlar. Amerika Frankie'nin karnını doyurmuştur, ama yüreği hâlâ hoşnut değildir. Çevresindeki tüm göçmenler, ülkelerindekine benzer yaşam biçimlerini benimser ve ısrarla başka bir şeyin imkânsız olduğunu söylerken, onun hayallerinde okuyup eğitim görmek, Amerika'da Amerikalılar gibi yaşamak vardır. On dört yaşında okulu bıraktığı halde, kendisini, New York Üniversitesi'ne kabul ettirmeyi başarır. Orada, uzun bacaklı, sarışın, su katılmadık bir Yankee'ye aşık olur ve hayallerini gerçeğe çevirmeye çalışır. Ancak dünyadaki yerini, öğretmenliğe -ve yazmaya- başladıktan sonra bulacaktır.

Umuda Doğru, Frank McCourt'un Amerika'da yaşadıklarını, olağanüstü insancıl bir mizaha sararak büyüleyici bir dille anlattığı bir öykü.
Çeviren : Neşe Olcaytu
Epsilon Yayıncılık

On-line Satın Alabilirsiniz:
kitapyurdu.com
http://www.kitapyurdu.com

Yukarı

WEB KAYNAKLARI :
http://www.frankmccourt.org.uk
http://www.epsilonyayinevi.com/cgi-bin/index.asp

Yukarı
( Angela’ nın Külleri )

"Paddy beni üzümlü kek nedeniyle seviyor. Ama ben, ona başlangıçta pek cömert davranmadığım için biraz vicdan azabı çekiyorum. Mr. Benson, yani müdür, bir gün okulda öğlen yemeği verileceği haberi ile geliyor. Artık soğuklarda evlerimize gitmek zorunda kalmayacağımızı söylüyor. Devlet bedavaya yemek veriyormuş. Sonra bizi Leamy’ nin zindanlarına götürüyor. Buz gibi,karanlık bir odada, hademe Nellie Ahearn bize, yarım litrelik birer şişe sütle üzümlü kek dağıtıyor. Sütler buz kesmiş, bacaklarımızın arasına sokup ısıtıyoruz.Çocuklar,sütten şeylerimiz donacak, diye dalga geçerken, müdür hepimize birden kükrüyor.

Bir daha böyle bir söz duyarsam, o süt şişelerini kafanızda kırarım!

Üzümlü kekelerin içinde üzüm filan yok. Nellie, herhalde kekin içine üzüm koymayı unutmuşlar, teslimatı yapan adama soracağım, diyor.

Günlerce keklerin içinden üzüm arayıp duruyoruz. Sonunda bir gün benim kekimden bir tek üzüm çıkıyor ve o bir tane üzümü elime alıp havaya kaldırıyor, herkese gösteriyorum. Çocukların hepsi, bizde isteriz, diye bağrışmaya başlıyorlar."

Yukarı
“Angela’nın Külleri” artık bir klasik kabul ediliyor. Frank Mccourt’un iki kitabı da birbirinden ayrı tutulmadan okunmalı. Kişisel görüşüm, Angela’nın Külleri II nin sonu, umduğum gibi değildi. Ama, yazarın kendi hayatını anlattığını düşününce durum rengini değiştiriyor.

Alternatif kitap : Metis Yayınları, Murathan Mungan’ ın seçtikleriyle “ Yazıhane.” Mungan değişik bir şey yapmış bu defa... Çok ilginizi çekecektir.

YukarıYorum yazmak ister misin?zeynep / 21.04.2012 22:09:00
allahım lisede hazırlık sınıfındayken ağlayarak okudum bu kitabı şimdi evliyim 1.5 yasında kızım var onoun için saklıyorum mutlaka okutucam ona

hülya / 8.07.2011 17:31:13
Çok harika bir kitap. Herkese tavsiye ediyorum. Mutlaka okuyun.

abdulkadir / 18.01.2011 10:31:42
kitap harika espiriler de çok ince

emir / 26.09.2010 22:50:15
Frank McCourt: bana gece gece yumurta kaynattıran harika yazar :)

fatma / 14.06.2010 18:42:28
bence bu kitap süper.okurken hem ağladım hem güldüm

gümüşyay " / 19.05.2010 17:58:57
mükemmel bir kitap bende tavsiye üzerine okudum ve bağımlısı oldum 2. kitabını bitirdim ama 2. ortalara doğru epeey sıkıyor ama konu itibarı ile çok güzel kitap.............

DİLARA ALTINOK / 19.05.2010 17:23:23
Angela'nın Külleri'nde Frank Mccourt çok içten ve samimi bir dille kendi hayat hikayesini anlatıyor.Ve her sayfasını okurken insan ne kadar şanslı olduğunu anlıyor ve haline şükrediyor.Ve beni etkileyen nokta ise çektiği bunca acıya rağmen yaşama sevinciyle dolu olması ve bu hayatla mücadele etmesi.Okuduğum en harika ve en içten kitaptı diyebilirim.Her kesin okuması dileğiyle...

Alper / 26.01.2010 16:13:54
2.kitabın sonlarındayım ve cidden buraya yorum yazan herkesin dediği gibi bazı şeylere şükretmem gerektiğini öğrendim.Şöyle bir baktığımda herşeyim tam ve neden daha fazlası için kendimi ve ailemi yıpratıyorum dedim.İçtiğim çayda bile aklıma geliyor Frank'in yaşadıkları.Uzun süre etkisi altında kalacağım sanırım.Ve beni en çok etkileyen noktalardan biriside benim geçmişimle benzerlik göstermesi.Annesi,kardeşleri ve Frank babasını barlarda arıyorlar.Kendi çocukluğumu görmüş oldum ve dertlerine ortak oldum.

murat keser / 24.01.2010 11:17:01
arkadaşlar ben her iki cildide 2 şer kez okudum inanın insan okudukca dahada doyumsuz hale geliyoı bu romanda en sonunda filmini bulup izledimm. kitabı hiç aratmıyorr herkese tavsiye ederim.hayatı yaşamaya değer oldunu birkes daha hatırlatıyor insana

oğuz / 15.12.2008 22:32:46
trajedi, mizahi bir dille ancak bukadar güzel ifade edilebilir.muhteşem !!

angela / 5.10.2008 02:17:35
birinci k,tabı 1997 de ikinci kitabıda şuan okuyorum.bitmek üzere.gerçekten mükemmel!herkese tavsiye ediyorum.frank ın hayatı gerçekten çok trajik.

SEMA / 14.09.2008 21:46:55
Farklı kültürler,farklı hayatlar,farklı insanlar ama acılarımız hep aynı... harika bir kitap idi...

eda / 14.09.2008 13:03:07
çok güzel kitaplar

ceren / 27.06.2008 16:37:59
tek kelimeyle muhtesem!

RUKİYE / 12.05.2008 19:17:30
bu kitabı okuduktan sonra kendi kültürümü ve insanlarımızı daha çok sevmeye basladım ve kitaptan çok etkilendim

ayse 28,02,2008 / 28.02.2008 11:25:09
angelanın külleri mükemmel bir kitap. Herkesin okumasını isterim.

seyhan / 22.02.2008 16:46:07
süper bir kitaptı.çok sevdim.

EDEBİYATÇI / 26.01.2008 10:25:28
EVET BEN DE BU KİTABI OKUDUM VE HAYRAN KALDIM.HER SAYFASINI MERAKLA ÇEVİRDİM VE HER SAYFASINDA DA YOKSULLUĞUN BİR BAŞKA YÜZÜNÜ GÖRDÜM.YAŞANMASI ZOR AMA OKUNMASI DAHA DA ZOR OLAN BİR KİTAP.

Sefa Can TOPÇU / 13.01.2008 13:08:03
ya ben bu kitabın 2. sini arıyorum ankarada satan biryeri biliyorsanız lütfen bana mail yollar mısınız? ( sefacan_1905@hotmail.com )

Sefa Can TOPÇU / 13.01.2008 13:00:49
ben 13 yaşındayım bu kitaba hayranım bu kitabı çok beğeniyorum 1. sini okudum hatta 2 kere 2. sini babama söyledim kitapçıya söyledi getirttiriceklermiş çok çok çooooooooooooooook güzel bir kitap bu kitap sayesinde görüşlerim değişti daha güzel yazılar yazmaya başladım inşallah büyüyünce yazar olucam herkese selam

melek / 8.01.2008 17:10:23
gerçekten gerek içerik gerekse nlatım olarak eşine az rastlanacak türden bi kitap bütün kitapkurtları ve adaylarına tavsiyelerimle...

ayşegül sekkin / 2.01.2008 14:08:10
Bu iki kitabı okuduğumda çok duygulandım ve herşeye rağmen çocukluğun,vatan sevgisinin ne kadar güzel duygular olduğunu bir kez daha öğrendim.Bunları hayatım boyunca unutmayacağım...

ozlm / 29.12.2007 01:01:57
dostoyevskinin kitaplarında fakirliği çok ön plana çıkarttıklarını düşünürdüm bu kitabı okuyana kadar bu kadarmı sefalet ve yoksulluk olur başımı kitaptan herkaldırışımda sanki o yoksulluk yanımda yediğim her lokma boğazıma dizildi sanki böyle bi çocukluk geçirdiğine inanamadım çok ama çok güzeldi filmini asla izlemeyi düşünmüyorum eminim çoğu yer atlanmış ve derinliği yok olmuştur o kadar acınacak durumlerı bile bize tebessüm ettirerek okutan frank mccourt a teşekkürler

arzu eşbah / 27.12.2007 11:53:17
her iki kitap da peşpeşe okunması gereken mükemmel eserler. Ben kah göz yaşları içerisinde kah gülümseyerek okudum. Umudun nasıl bir duygu olduğunu insan hayatındaki gerekliliğini bir kez daha anladım. Anlatım o kadar muazzamdı ki adeta bende o küçük çocukla birlikte yaşadım. Okumayan herkese özellikle lise dönemi çocuklarına okutulması gerektiğinden yanayım. Yazarı kutlamak gerekiyor yürekten.

hasret / 13.12.2007 18:53:43
gerçekten muhtesem bir kitap yasamdan tam bıkmıssken daha neler varmıs dıyorsunuz soluksuz okunabilecek bir kitap

nursen / 19.11.2007 19:44:40
kitabı okudum çok beğendim tek kelimeyle muhteşem

zuhal / 8.11.2007 15:22:42
tek kelime ile harika

firatosmanbaykal@hotmail.com / 7.11.2007 15:40:56
BU ESERI BUTUN KITAP KURTLARINA SIDDETLE TAVSIYE EDERIM.ESERI OKURKEN KUCUK FRANKIE'NIN BUTUN ACILARINA ORTAK OLACAK,ONUNLA BERABER USUYECEK,AC KALACAK,KARDESLERINE AGLAYACAK,HER SEYE RAGMEN UMIDINIZI KAYBETMEMEYI OGRENECEKSINIZ.KITABI OKUDUKTAN SONRA SAHIP OLDUKLARINIZIN KIYMETINI COK DAHA IYI ANLAYACAKSINIZ.BIR OTOBIYOGRAFIK ROMAN ANCAK BU KADAR MUHTESEM OLABILIR.EDABIYATIMIZ DA BOYLE YAPITLARA KAVUSUR UMARIM.

osman / 3.10.2007 22:58:02
bi arkadaşımın tavsiyesi üzerine Frank Mccourt un ANGELANIN KÜLLERİ adlı kitabını aldım ve okudum.yaşanmıs,gercek bı hayat hıkayesı,kıtap cok etkıleyıcı.mutlaka dıger eserlerını de alıp okuyacagım.herkese tavsıye ederım..

dpnr / 14.09.2007 18:04:20
kitabı okurken acaba şimdi hangisi hastalanacak veya ölecek diye ürperiyorsunuz...Frank Mccourt’un akıcı ve mizahi üslubu bana kitabı bir günde okumamı sağladı...anlatılmaz yaşanır denir ama Frank Mccourt hem yaşamış hem anlatmış....herşeyden yakınıp her şeyi isteyen yeni nesil gençliğin okuması lazım...

dpnr / 14.09.2007 18:01:17
kitabı okurken acaba şimdi hangisi hastalanacak veya ölecek diye ürperiyorsunuz...Frank Mccourt’un akıcı ve mizahi üslubu bana kitabı bir günde okumamı sağladı...anlatılmaz yaşanır denir ama Frank Mccourt hem yaşamış hem anlatmış....herşeyden yakınıp her şeyi isteyen yeni nesil gençliğin okuması lazım...

arzu17 / 8.09.2007 17:38:20
kitabı babam tavsiye etti suanda ikinci cildini okuyorum ya çok güzel bi kitap gerçekten bazı şeylerin nakadar degerli oldugunu anladım benim için hiç önemli olmayan şeylerin degerini ve sen istedigin zaman hiçbişeyin imkansız olmadığını...

kitapkurddu / 4.09.2007 15:06:57
bakalım çok övdünüz kitabı okuyup göreceğiz:))

Yigit Dost / 18.08.2007 21:38:53
Hayatımda cok kitap okudum sayısını bile hatırlamıyorum fakat hic bu kadar akıcı bir dille anlatılan ,konuıdan konuya su gibi akıp giden , insanı icine alan, ince mizahtan harika enstantaneler sunan bir kitap okumamıştım.Frank mcCourt gercekten efsane bir yazar.Bizde efsane olmasına katkı sağlıyoruz

didem ayaz / 15.08.2007 14:05:57
ekmek kırıntısının değerini anlıyor insan.
çipil gözlü farnkie nin büyüyüpte pırıl pırıl öğretmenliğini anlattığı 3.kitabı ''Öğretmen'' i de kesinlikle okuyun.


gamze / 13.07.2007 12:49:15
bu kitabı okuduktan sonra sahip olduklarımın ne kadar değerli olduğunu ve allahın kimseye kaldırmica yükleri vermediğini anladm içten teşekkür ediyorum frank mccourt 'a...

unal / 12.07.2007 20:18:49
kitabı okurken devamlı acıkıyo insan:)

rojbin çolak / 1.07.2007 10:58:53
çok hoş bir kitap hayatın gerçek yüzünü bu kitapta da görüyoruz anlatımı çok kuvvetli bence herkesin okuması gerek

onur / 23.06.2007 12:45:49
bu kitabı okuduktan sonra elinizdekilerin değerini anlayacaksınız

simay / 23.05.2007 21:36:59
herkezin okuması gereken bir yapıt..Bu kitabı okurken hiç sıkılmıycaksınız..ki eğer sıkılırsanız o zaman hatayı kitapta değil kendinizde arayın...

serra / 23.05.2007 18:24:25
Harika kelimesi yeterliyse evet harika bir kitap harika bir üslup.Kitabı okurken tam olaylara kaptırıp kendinizi üzülüyorsunuz derken öyle birşey oluyor ki gülmekten kendinizi alamıyosunuz.İşte buda yazrın ne kadar İYİ olduğunu gösteriyor. Kesinlikle okunmayı hakeden bir kitap...

selim küçük/KAYSERİ / 23.05.2007 00:58:19
angelanın külleri romanı benım okuduğum ilk romandır onun için ayrı bi yeri var hayatım da bir bakıma hayatın acı yüzünü kalemi ile sayfalara dökmüştür okuyanlarda biliyor kı Frank McCourt kendi hayatını ele almıştır Frank Mccourt gibi milyonlarca insan onunla aynı kaderi paylaşmıştır bu kıtabı okuduğumda cevremde olan bitenleri daha iyi görebiliyorum ve daha duyarlı davranıyorum bu yüzden bu kitabı bence dunyadakı ozellıkler sınıf ayrımı yapan insanların okuması yada okutulması lazım dye düşünüyorum ayrıca bana kitap okumayı sevdiren ve yardımcı olana hocalarıma cok teşşekkur ederim

ayse nur/antalya / 3.05.2007 23:05:17
kitap tek kelimeyle mükemmel...okuduktan sonra daha duyarlı olduğumu düşünüyorum yoksulluğa karşı. herkes hayatında en az 1 kere okumalı bence

YASEMİN / 23.04.2007 14:53:29
MERSİNLİ 33_34 BENDE MERSINDE ÖGRENCIYIM İSTANBULLYUM ASŞLEN FAKAT BU YAZRINM KÜTAPLARINI BURADA BULAMIYORUM ACABA SEN NERDE BULDUN?YARDIMZI OLURSAN SEVINIRIM

mersinli33-34 / 22.04.2007 21:59:40
bu kitabı arkadaşım tavsiye etti benimde niyetim ona yardımcı olmaktı bu gaye ile başladım kitabın sayfalarını cevirmeye tek tek ama sonunda arkadaşıma teşekkür borçlu oldugumu hissettim ve hayatı birazda daha degerli düşünmeye başladım

arda(okur-severlerden) / 4.04.2007 18:49:17
güzel bir site fakat biraz daha çok kitap olsa daha iyi olurdu

AZİZ / 1.04.2007 13:22:53
KESİNLİKLE MUHTEŞEM BİR YAPIT.ÇOK DUYGUSAL

cansu gülşen / 17.03.2007 11:54:37
bu kitabı çok küçükkene edinmeme rağmen 19 yaşında okumak nasip oldu.harika bir yaşam öyküsü.ayss'a da tavsiye eden benimmm:)

ayysss / 12.03.2007 19:02:22
ilk cildini daha yeni bitirdim İnanilmaz dehşet bir kitaptı İkinci cildinede başlayacam Filmi olduğunuda duydum Frank mccourt hayranlığım her geçen gün artmakta Bana yurttan arkadaşım yavsiye etmişti bende şimdi sevdiğim arkadaşlarıma tavsiye ediyorum

EMRE / 11.03.2007 15:18:50
HAYATIMDA OKUDUĞUM EN İYİ KİTAP.

FİLMİNİ MERAK EDİYORUM.NERDEN İNDİREBİLİRİM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.


özge / 12.02.2007 02:00:35
ben kitabı çok önce okudum ve hemen arkasından ikincisi olan umuda doğruyuda okudum.ve gerçekten harika baska hiç bişey diyemem.elimden bırakıp, düsündüğümde sanki orda bende vardım.tüm kahramanları ve mekanları tasvir ettim kafamda...filmini izleyemedim.birazda izlemek mi istemedim ne kafamdaki tasvirlerle örtüsmemesinden korktum sanırım.

ibrahim k / 7.02.2007 11:27:15
bence de çok iyi yazılmış bir kitap. Bu kadar yorumun boş olmadığını okuyunca anlarsınız ben de ikisini daha önce okumuştum. Şimdi yeni kitabı öğretmeni okuyorum. Aynı esprili anlatım devam ediyor ama Angelanın külleri kadar sürükleyici gelmedi..

ebru / 6.02.2007 13:00:02
ikincisini okumadım ama birincisi muhteşemdi ya süper bi kitap kesinlikle arkadaşlara katılıyorum dünyanın enn ğüzel kitabı hem üzülüyorum hem gülüyorum bu kitabı okurken bir çok duyguya aynı anda sahip olabilirsiniz lütfen okuyun

adsız / 11.10.2006 16:28:53
angela nın külleri ni okudum. içerik ve üslup harika ama birşeyi çok merak ediyorum frank ın babasına ne oldu??

melegim / 3.10.2006 20:29:05
kıtabı daha okumadım okucam yorumlara bakılırsa cok guzel bı kıtap


fatma / 25.09.2006 12:22:42
babam öldüğü günden beri hep kendimi yalnız, çaresiz, kimsesiz hissettim. her zaman yoksul olduğumu düşünmüştüm. okula istenilen parayı götürememek arkadaşlar tarafından garip karşılanmak.. ama yanılmışım ben aslında çok zenginmişim......bence mükemmel ötesi bir kitap

seçil / 21.09.2006 14:19:17
Çocuk beyniyle,yaşanılanların korkunçluğu... O sandım kendimi,koptum dünyadan...Böyle etkileyici kitaplar bulmak çok zor,haraka bi kitap

BURCU / 4.09.2006 18:11:44
YILLAR ÖNCE FİLMİNİ İZLEMİŞTİM VE BİRGÜN OKUYACAĞIMI TAHMİN ETMİYORDM ASLINDA BİR TESADÜFLE BAŞLADI KİTAP SÜPER HERKESE TAVSİYE EDERİM

nihal / 29.08.2006 17:45:20
o kadar etkilendim ki müthiş bir eser hem agladım hem güldüm inanılır gibi degil.Bizler ne kadarda ac gözlü paylaşmayı unutan doyumsuz olmuşuz.benim oglom bir yumurtayı kavga dövüş zorla yiyo.yumurtayı gördükce aglayasım geliyo.anlıycagınız cok etkilendim.herkes okumalı bu kitabı teşekkürler frank mccourt

salihhhh / 16.08.2006 02:47:30
gercekten ikisinide okudum hayran kaldım gercekten çok super bır kıtap hayatına ve o durum da ne kadar pozıtıf dusunen biri yokya kımse onun gibi buralar kadar gelemezdi

niko / 13.08.2006 16:56:09
frank mccourt gibi başka yazar tanımam ve seçmem

senacıcık / 12.08.2006 22:47:31
gerçekten çok çok güzel bi kitap kitabın içindeki o anıları okurken sanki sende içinde yaşayan bi karakter gibi hissediyosun kendini yani kendini birden sanki o dünyada buluyosun odaklanırsan tabii tebrik ederim süper bi kitap.

maviş nihal / 11.08.2006 18:53:46
bu kitap bitince frank mccourt un yeni kitaplarını almayı düşünüyorum angelanın külleri gibi bu kitapta güzeldir umarım o kitaplarımdaki yorumlarla görüşmek üzere herkeze bye

nihal / 9.08.2006 15:41:45
bence çok güzel bi kitap frank mccourtun çocukluğunda yaşadıkları çok üzücü şeyler tabi ben daha sonunu okuyamadım daha 100. sayfasındayım ama sonuna gelince tekrar yorumlarımı yazarım ama frank mcurtun kitapları çok güzel

ekin / 1.08.2006 12:52:42
13 yaşındayım ilk olarak kitabı annem okudu bi 5 sene önce daha sonra ds filmini izlemiş ben sadece kitabı okudum ama kesinlikle harikaydı 4 günde bitirdim nefes nefese okudum şu ana kdr okuduğum en güzelk kitap hatta harika we gerçekten de ilk defa bir yazarı internette araştırdım

Zuhal Palabıyık / 16.07.2006 19:29:43
"Angela'nın Külleri" yoksulluğa itilen insanların nasıl farklı arayışlara yöneldiğini, neleri kaybettiğini anlatan bugün bile aynı manzaraları görebildiğimiz bir kitap. Orada her şeye rağmen milli duyguların, inancını yitirmeyen Malachy kendisini hayata bağlayan bu inançtan vazgeçmiyor. II. Kitap etnik kökenli pek çok insanın istediği "ait olma duygusu" yani kimlik arayışını öne çıkartmakta. Frank ne kadar uğraşırsa uğraşsın İrlandalı kimliğini silemiyor. Bugün "kimlik" kavramı savaşlara bile neden olurken Frank'ın isteği çok masum kalıyor..

sedat / 3.07.2006 17:53:14
kitap çok süper herkez okumalı ama film özet gibi kitabı okumayan biri filmi tam olarak anlamaz filmini izledim güzel bulmadım


ece / 1.07.2006 16:04:01
onun 3. kitabınıda mutlaka okumalısınız adı ögretmen orjinal adı teacher man gercekten angelanın külleri kdr iyi

AHZAB / 30.06.2006 05:44:33
üslüp ve içerik bakımından mükemmel bir kitap ama en çok şaşırdığım nokta hayatın her türlü zorluğuyla karşılaşmasına rağmen yaşama sevinci ve olaylara bakış açısıyla beni çok etkiledi

duygu / 29.06.2006 12:37:29
bu kitapları okuduğumda 12 yaşındaydım elimden bırakamadım gözlerim ağrıyor gece oluyor ben hala okuyordum ve kitap bittiğinde yaşamımın ne kadar güzel olduğunu fark ettim

sevim / 26.06.2006 21:18:46
ayrica şu en yakin korsancıdan nedemek ya?? hırsızlık başka hiçbirşey değil, ayıp ayıp..

sevim / 26.06.2006 21:17:18
basladıgım gun bitirdigim tek kitap,her sayfasını şükür ederek cevirdiğim ve çoğu yerde göz yaşlarımı tutamadım,artık yemek yerken başkalarini daha çok düşünüyorum,teşekkürler Sir Mccourt...

zeynep / 25.06.2006 08:47:06
McCourt yaşadıklarını çok güzel ifade ediyor. Bence mükemmel.

xox sllnn / 17.06.2006 12:59:23
yaaa çok güzeldi walla bu kitap çok farklı okuduum en gsell kitaptı

EDDA / 16.06.2006 00:30:54
BU KİTABI OKURKEN KENDİMİ ÇOK FARKLI HİSSETTİM SANKİ BENDE O OLAYLARI FRANKLA YAŞIYORMUŞ GİBİ OLDUM SÜPEER BİR KİTAP


SENA / 16.06.2006 00:27:12
BENCE SÜPER BİR KİTAP BENİ ÇOK ETKİLEDİ HAYATIM BOYUNCA OKUDUĞUM EN GÜZEL KİTAP OKUDUKTAN SONRA ETKİSİNDE KALDIM FİLMİNİDE İZLEMEK İSTİYORUM:)))

İbrahim / 13.06.2006 07:01:49
Ya merak ettim şu kitabı şimdi. Gece vardiyasından çıktım şu an saat 7,ama 1 saat sonra gidip alacağım en yakın korsancıdan... neymişmiş bakiiimm

? / 5.06.2006 19:31:28
çok iyi kaleme alınmış bir eser tek kelimeyle mükemmeldi

yakışıklı FURKAN / 3.06.2006 18:16:36
güzel bir kitap ama çok duygusaldı.......

lütfü / 3.06.2006 18:12:28
çok güzel kaleme almış çok akıcı üslüp çok mükemmel......

yakışıklı furkan / 3.06.2006 18:09:53
benım kadar olmasada güzel sayılır

dilek / 27.05.2006 13:23:27
herkesten farklı birşeyler yazabilmeyi çok isterdim ama mükemmel başka nasıl anlatılır ki?

suzan / 21.05.2006 22:04:08
bence muazzam bir eser herkesin okumasını tavsiye ederim.bence pulitzer ödülünü fazlasıyla hak eden biri McCourt.

GöZde / 18.05.2006 23:54:46
Arkadaşlar katılıyorum gerçekten mükemmel bir roman.Okuduktan sonra insan üzüldüğü şeylerin basitliğini farkediyor da kendinden utanıyor..Hayata sımsıkı bağlanmış bu Mccourt.Saolsun...Filmi hayal kırıklığı yaratabilir, bilginize..

sinem aslan / 18.05.2006 16:11:42
Ne diyeyim ki harika bir hikaye- tabi gerçek olduğunu bilmek acı veriyor, o başka... Kitabı okudum, sonra filmini de izledim kitap daha güzeldi ama herkese kitbı okuduktan sonra filmi de izlemesini öneririm aradaki farkı görmek gerçekten çok güzel oluyor.

irem / 16.05.2006 20:14:46
bence harika bi kitap sanki yazar kitaba herkesten bişi katmiş kitab okumadan önceki hayata bakış açımla şimdiki arasımda çok büyük fark var herkesin anlayabilceği sade bi dille yazılmış yoğun duygular barındıran bi kitap


filiz / 8.05.2006 16:40:44
gercekten böyle bi kitap okumadım herkezin okumasını tavsiye ederim

Ugur / 4.05.2006 14:47:04
Arkadaslar herkes ne guzel duygularini birsekilde anlatmaya calismis.Fakat bazi insanliktan nasibini almamamis kisiler bu guzel siteye uygun olmayacak yaklasimlarda bulunmuslar,Yaziklar olsun diyor ve bu kisileri kendi kisilik olculerinin uygun oldugu sitelere gitmesini rica ediyorum

CeReN / 3.05.2006 21:19:57
inanırmısınız bilmiyorum ama kitap bittiğinde ağladım... bittiği için.. ve bir benzeri olmadığı için..

nef / 28.04.2006 18:32:39
kitabı birkaç dakika önce bitirdim ve hemen internet ten bir araştırmasını yaptım burayı buldum.yorumları okudum fakat yorumlar arasında garip yaklaşımlar var.mümkünse kitaplarla ilgisi olmayan girmesin bu siteye. bu kitapla ilgili bir yorum yapmaya gerek yok.öünkü gerçekten çok güzel.

HAKİKİ / 28.04.2006 16:11:36
benim kitabımı bekleyin derim o zaman daha iyi bir kitap okuyacaksınız

ARZU DÜZEL / 20.04.2006 15:01:45
HAYATIM BOYUNCA YÜZLERCE KİTAP OKUDUM AMA BU KİTAP BENİM OKUDUĞUM EN MUHTEŞEM KİTAPTIR.

betül / 16.04.2006 14:37:02
ayşeye katılıyorum bende aynı duygular içerisindeyim hatta boğulmak üzereyim süpeer kitap yani bence:)


İSMAİL ERDOĞAN / 14.04.2006 14:30:29
angelanın külleri en beğendiğim kitaplardan biriydi ikinci kitabın sonunda angelanın küllerini irlandaya getiriyorlardı ya orada tüylerim diken diken oldu ve neredeyse ağlayacaktım.

memoli / 11.04.2006 16:20:20
ellerimde kitap dilimde hitap kavramının varlık tümcesinin geliştiği günden bu yana okunuğum en güzel eser

güsell kıssss / 8.04.2006 18:28:13
harika bir kitap tek kelimeyle muhteşemmm
ne diyim BU KİTABI OKUYUN


selin / 7.04.2006 22:37:25
ii işte güzel kitap 6 ya giderken okumustm iyi iyi herkes okusn bu kitabı:)

selman halis / 31.03.2006 10:54:24
angela'nın külleri şu ana kadar okuduğum en keyifli roman.Yazar hayatını içinden geldiği şekilde ifade etmiş.Bu da okuyucuya büyük bir keyif veriyor. Herkeze okumasını tavsiye ettiğim bir kitaptır....

ayşe / 28.03.2006 12:12:47
yılmazcım eğer öğretmeni okursan anlıcan üniversiteye nasıl kabul edildiğinin

ayşe / 28.03.2006 12:06:56
süpeeeeeeeeeeeeeeeeeer

ayşe / 28.03.2006 11:58:25
anlatacak hiç birşey bulamıyorum frank ın öğretmenini okumanızı tavsiye ederim kitabı gördüğüm anda sanki kendisini görmüş gibi heyecanlandım teşekkürler mccourt

bahar / 20.03.2006 19:18:00
okudugum en güzel kitap diyebilirim...çok ama çok başarılı

yılmaz / 13.03.2006 20:41:53
4. sınıfta bıraktı okula nasıl üniversteye kabul edilebiliyor

adsız / 12.03.2006 18:56:22
ben 12 yaşındayım bu kitabı zevkle okudum bazı bölümleri beni çok etkiledi yoksulluğun ne kadar acı bir şey olduğunu bunun için neler yapılabildiğini anladım sağol FRANK MCCOURT

nesli / 11.03.2006 11:22:53
Şu ana kadar okuduğum kitaplar içinde beni en çok etkileyen iki yazardan birisi. Harika bir yazar iletişim kurabilmeyi çok isterdim. Herkes okumalı. Şu anda son romanı 'Öğretmen' i okuyorum ve bir öğretmen olarak bana çok faydası oluyor. Herkese özellikle tüm öğretmenlere tavsiye ederim.

nuray / 8.03.2006 15:04:28
kitabı aslında elıme alıpta bır kere bıle okumadım ama kardesımın anlattıklarından etkılenıp kıtabı bır solukta okudum ve cok etkılendım bence herkez okumalı oyle veya boyle süper bır kıtap

Sadece bir dost / 23.02.2006 21:38:37
Gerçekten çok iyi. Ben kitabını okumadım. Filmini izledim .Gerçekten ama gerçekten çok güzel.

tuğçe / 21.02.2006 16:51:15
kitap kurtlarnın zewkle okuyabileceği muhteşem bi kitap.

CaNsIn / 17.02.2006 11:20:30
arkadaşlar hayatımızın içinde olduğumuz durumun kıymetini bilelim,şükretmeyi bilelim...
NO WAR MAKE LOVE.........


seval / 15.02.2006 11:52:33
bende ilk sayısını okuyanlar arasındayım. okurken bazen gülüyor bazen duygulanıyordum. oldukça etkileyici elimden düşüremediğim nadir kitaplarım arasında yer alıyor.

ali sinan / 9.02.2006 19:23:11
fazla bi şey dememe gerek yok. kitabı çok sürükleyici ve yalın.

kayra / 29.01.2006 17:51:30
BENCE ÇOK GÜZEL Bİ KİTAB KİTABI BİTİRDİKTEN SONRA ŞUNU ANLADIM AZİM ETMEYİ VE BAŞARMAYI.......


esra cesur / 23.01.2006 22:35:57
gerçekten çok güzel ince mizahı nulunan ve bir yandanda duygulandıran bir kitap

ünal / 18.01.2006 17:25:24
bu kitabı okuduğumda kendimi farklı kişilikte buldum olayları anlama yeteneğim ön plana cıktı okuduğum ilk roman olmasınında önemi olabilir ama tek kelimeyle gerçeğin ta kendisi

gülay / 14.01.2006 15:52:34
her kelimsi ile insanı gerçek dünyanın acımasızlıklarıyla babasa boırakırkenyazarın mizah yeteneği olağan üstü bir eser meydan getirmiş

zeynep / 12.01.2006 12:04:59
Angela'nın Külleri mükemmel bir kitap filmide var.Olayların gerçek olması okuru daha bi etkiliyor severek okuduğum kitaplardan birtaneside bu kitap

taner / 8.01.2006 01:21:14
çok güzel bir kitap gerçekten devamının gelmes dileği ile

HERŞEYE RAĞMEN GÜLÜMSE / 2.01.2006 13:23:24
TEK KELİMEYLE MUHTEŞEM BİR ESER BAŞKA SÖZE GEREK YOK.....

sevde şener / 1.01.2006 18:09:21
yazar bu kitapta kendi hayatını anlattığı için hem biraz daha çekici hem de biraz daha akıcı bir kitap. bu nedenle okurken sanki bir insan oturmuş benle dertleşiyor gibiydi. kısacası bu kitap çok hoşuma gitti ve o insanların yaşayış biçimlerini öğrendikten sonra kendi yaşamımın ne kadar da rahat olduğunu öğrenmiş oldum

feyza / 8.12.2005 22:06:24
insan bi kitabı okurken ağlarmı ya müthişti tek kelimeyle müthiş!hayatımda unutamıyacaklarım arasında:)

çağan / 8.12.2005 12:16:02
yemin ederim ki çok güzel bir kitap o kadar güzelki şu an bunları yazarken ağlıyorum HALA ETKİSİ ÜZERİMDE

alew / 30.11.2005 18:20:31
okudugum en etkileyici kitaplardan biriydi.çok güzel bir öykü çok güzel kaleme alınmış!!!

Mert / 27.11.2005 11:21:19
1.kitabı bir dostumun tavsiyesiyle almıştım hani derler ya nefesimi tutarak okudum aynen öyle oldu nefesimi tutarak,tutarak okudum.2.Kitaba gelirse 2.kitabada okulumun kütüphanesinde rastladım sanki bir dostuma rastlamış gibi kalbim güm güm atarak aldım ve okudum...McCourt süpersin...daha ne olsun M.A

pelin / 24.11.2005 18:45:31
kitabı okudum ve çok beğendim duygulandım etkileyici ve akıcı bir kitap okumanızı tavsiye ederim.

SEMA / 10.11.2005 22:32:01
HAYATIMDA OKUDUĞUM EN GÜZEL KİTAP..FİLMİNİ DE İZLEDİM AMA FİLM, KİTAP KADAR AYRINTILI DEĞİL..KİTAP BAMBAŞKA BİR ZEVK VERİYOR İNSANA.KİTABI ELİMDEN BIRAKAMADIM.. MEĞER BEN NE KADAR ŞANSLIYMIŞIM.. MEĞER HAYATTA NE ÇİLE ÇEKENLER VARMIŞ VE BUNA RAĞMEN FRANK MCCOURT'UN HAYATA KARŞI UMUDUNU YİTİRMEMESİ, BENİM HAYATA BAKIŞ AÇIMI ÇOK DEĞİŞTİRDİ..

pınar / 1.11.2005 15:40:29
okuyan herkezin hayattan ders almasını ve bulunduğu yereşükretmesini sağlayan bir kitap benim bu güne kadar beğendiğim bir kaç kitaptan biri tavsiye edilir

Yunus / 21.10.2005 22:53:54
kitabı ilk elime aıdığımda pek çekici gelmemişti ,fazla sürükleyiciliği de yoktu. Olaylara hep iyi yönünden bakılması gerektiğini öğreten bir kitap olması onu çekici kılıyor.

Eda / 27.09.2005 20:00:03
dünya klasikleri arasında yer almayı tam anlamıyla hakeden muhteşem bir kitap ,okurken insana hayatın ne kadar acımasız olduğunu anlatıyor.Annelerin evlatları için ne kadar fedakar insanlar olduğunu anlatanbir kitap.Ayrıca insanları sadece dış görünüşlerine bakıp değerlendirmenin yanlış olduğunu anlatan bir kitap.

www / 14.09.2005 18:17:46
bayıldımmm tek kelimeyleee kitap okumayı sevmediğim halde beni öyle bi bağladı ki elimden bırakamadım

/ 14.09.2005 18:13:45
bence bu kitap bi harikaaaa!! kitap okumayı sevmediğim halde iki eserini de okudum

elif / 9.09.2005 14:44:11
herşeyin en mükemmeli bizde olsun isteyenler için ibret verici,gerçek hayatı müthiş bir yorumla anlatan insanların bakış açısını degiştirebilecek bir kitap

orcun / 5.09.2005 10:02:42
gerçekten harika 1 kitap insanların hayata bakış açılarını değiştiriyo ve motivasyonunu artırıyo gerçekten harika bir kitap.

Adile / 2.09.2005 15:17:51
Gerçekten tek kelimeyle super.Çocukluğunu özellikle o kadar güzel anlatmış ki gerçekten ufak bi çocuk ağzıyla.Ayrıca kardeşlerinin ölmelerinde o kadar çok ağladım ki ilk defa bi kitap beni bu kadar duygulandırdı gerçekten çok şanslıyım iyi bi ailem var ve karnım tok

ccanan / 30.08.2005 22:02:53
hayatım boyunca 4. kez okuduğum ilk kitap.her okuyuşumda francisin yanına gidip ona yardım etme ve onu kucaklama isteği duyuyorum.1. kitap daha güzel çünkü çocukluk masumiyeti var.böyle bir sefalet daha güzel ve daha eğlenceli anlatılamazdı.tüm sevdiklerime tavsiye ettim.mutlaka okuyun derim.ben tekrar okuyorum zaten.

setenay / 26.08.2005 18:14:53
Bu kitabı bitirdikten sonra yedigim yumurtanın lezzetini ilk defa o kadar iyi algıladım. Orda yumurtayı kaç parçaya bölüp de yiyordu zavallılar!

mesut / 4.08.2005 19:56:58
bu kadar sefaleti sanki ben yaşadım okurken

mesut diyarbakır / 4.08.2005 19:42:15
ben şimdiye kadar böyle bir kitap okumadım ilk cildinde harbiden etkilenmiştim ''umuda doğru''da ise gerçekten etkilendim :) diğer kitaplarını bulamamak beni çok üzüyor

/ 3.08.2005 14:59:04
tam anlamıyla berbat eserler. berbat olmasada konusu cok sıkıcı. okuyucuları kitaplara yöneltmekten cok uzaklastıran bir kitap

elvan / 31.07.2005 21:15:51
şuan 246.sayfadayım ve kitap hakkında araştırma yapıyım derken yorumlarıda okumuş bulundum kitap gerçekten harika'şeker portalı' gibi elimden bırakamıyorum buarada bu kitabın 2.sayısını burdan öğrendim filimini izleyeceğim arkadaşta varmış kitap kadar etkili değil dedi ama olsun belleğime yer etmiş olur

Hilâl / 29.07.2005 01:48:36
okuduğum en güzel kitaplardan ve ben de çok değişik duygular uyandıran bir kitap. Şimdi ileriye döndüm bakıyorumda her satırı eksiksiz aklımda sanki. Hala okumayanlar varsa mutlaka okumalı.

esra / 18.07.2005 10:27:07
insanların ellerindeki bir takım değerlerin farkına varmaları için bu kitabı mutlaka okumaları gerekiyor.Bütün bu olumsızluklara karşı verilen müthiş bir mücadele.

EMRAH / 11.07.2005 19:44:11
kitabı yeni okudum ve zor şartlar altında büyümüme rağmen kendimi dünyanın en şanslı insanı hissettim çünkü ailem gerçekten mükemmel. bu kitabı okuyun ve hayatınızın aslında gerçekten mükemmel olduğunu görün...

dawson / 6.07.2005 13:22:42
kitabın ingilizcesi türkçesi kadar tat vermiyor. hatta hiç vermiyor.. bence bizim bayıldığımız isim framck mccourt değil çevirmen neşe olcaytu... ben ingilizcesini bulana kadar franc mccourta hayrandım ama şimdi? çevirmenin çıkardığı işe bittim kısacası

hakki / 4.07.2005 16:12:42
okudugum en guzel yapit diye bilirim

ugur / 4.07.2005 16:10:48
almanyaya ilk geldigim gunlerde bir akrabamin evinin cati katinda kaliyordum ve etrafda birsuru eski kitap vardi ve icicnden angelanin kulleri kitabini alip okumaya basladim bilmiyorum ama bu buyuk bir tesaduftu okudugum kitap gocmen olarak giden yasadigi zorgunleri anlatan ve sonunda ise basariyi yakalayan MCCOURT un hayatiydi bu kitap.kitap bana almanyadaki zor gunlerimde ve norvecteki kamp hayatimda inananin bana dayanma gucu ve yasama sevinci uyandirdi.hayatimda okudugum ve hafizalarimdan hic bir zaman silinmeyecek bir yasam ve mucadele oykusu olarak kalacak.

karamamba / 29.06.2005 11:17:41
Herkese okumasını tavsiye ederim...Bu nadide yazarın hayat hikayesini okuyunca kendi hayatınıza şükür ediyorsunuz...Kitabın yazarı ile tanışmayı çok isterdim.Ayrıca eserin filme uyarlanması da çok hoşuma gitmişti.Filmini de muhakkak izleyin,yazarın kendi sesi filmde anlatımı dikkat çekiyor... Yukarıda abuk sabuk konuşan kitap okumaktan nasip almamış,küfürü marifet bilen kişileri de ayıplıyorum !!

sinan / 28.06.2005 14:11:19
ilk kitabı bir tesadüf sonucu okudum ve bir devamını olması gerektiğini düşün çok şükür varmış. müthiş sürükleyici bir kitap.

FÜSUN / 23.06.2005 16:06:42
Hayatımda okuduğum en mükemmel biografi en zevk alarak okuduğum kitap en kısa sürede okuduğum kitap fakir bir çocuğun hayati bu kadar güzel anlatılabilir herkez okumalı ve ince ince düşünmeli

ugur / 21.06.2005 15:41:29
tek kelimeyle süper doğrusu herşeyden önemliside anlatımı çok güzel sade ve yalın insan şuan bulunduüu duruma şükrediyor bu kitabı okuduktan sonra

leyla / 15.06.2005 10:49:13
bu kitabı tam 2 günde bitirdim inanabiliyomusunuz okadar uygulu o kadar şahane bir kitapki tebriklerrrrrrrrrr

SULTAN BAYKAL / 1.06.2005 08:39:10
Ben şimdiki yaşamımıza bakıyorum da ne kadar şanslı olduğumuzu düşünüyorum.Bu kitabı okuduktan sonra daha çok düşünmeye başladım.Bu kitap hayatın zorluklarını anlatıyor.Herkese tavsiye ederimmmm.

seray / 29.05.2005 16:45:01
aynı şeyleri söyleyeceğim ama gerçekten okunmaya değer çok sade bir dille yazılmış en çok etkileyen yanı ise baba açlıktan ölmek üzere olan oğluna bileğini kesip kanını içirmiş fedakarlık bu olsa gerek kitabı okuduktan sonra aileme,tanrıma binlerce şükürler olsun...

didem / 23.05.2005 20:38:30
bu kitabı okuduktan sonra bir ailem olduğu ve bana bu güzel imkanları sağladıkları için tanrıya şükrettim..

ezgi / 15.05.2005 22:34:14
okuduğum en güzel romandı diyebilirim yoksul bir çocukluğu çok güzel anlatmış

sezin / 4.05.2005 08:28:55
bence müthiş bir kitap . özellikle bu kitabın yaşanmış gerçeklerden oluşması heyecanı bir kat daha arttırıyor.çok başarılı.....

canan / 27.04.2005 18:07:34
frank McCourt a yaşadığı bu trajediyi bu kadar içten ve ince bi mizahla anlatmasından ötürü hayran kaldımm..muhteşem ,bi solukta okudum

baYBARS / 25.04.2005 18:40:23
GERÇEKTEN HARİKA BİR KİTAP.OLAYIN GEÇTİĞİ ZAMANI ÇOK İYİ ANLATMIŞ VE OKUYANLARI TAMAMEN KENDİNE BAĞLAYAN BİR SÜRÜKLEİCİLİK VAR.YAŞAMINDA DAHA KÖTÜ BİŞEY OLAMAZ DİYENLERE BU KİTABI OKUMALARINI TAVSİYE EDERİM

ELİF / 24.04.2005 15:55:34
KİTABI HENÜZ BİTİRMEDİM.AMA DAHA ŞİMDİDEN CİDDEN ÇOOK GÜZEL DİYEBİLİYORUM.ALLAH'A ŞÜKREDİYORUM Kİ KARNIM TOK VA AYYAŞ Bİ BABAM YOK:))))

EDDOĞAN BİLEN / 15.04.2005 11:24:08
BU KİTABI HERKESE TAVSİYE EDERİM. OKUNMASI GEREKEN BİR KİTAP GERÇEKTEN...

BİR DOST / 10.04.2005 17:39:58
hocanın zoruyla okudum ama çok beğendim.

brad / 5.04.2005 13:00:50
insan yaşadığına şükrediyor

yasemin / 25.03.2005 11:44:48
harika bir kitap'dı insanın akli hayali almıyor bir insan nasıl bukadar kötü bir hayatta sağ kalabilir bence tanrının bir mucizesi.kitabın her sayfasında kendimi onun yerine koydum sanırım ben sağ kalamazdım,hemen hemen her sayfasında ağladım en etkileyici yanı bebeklerin ölümü ve diyorumki insanlar herzaman içinde bulunduğu duruma şükretmeli unutmayınki her öğün yemek yiyebiliyorsunuz

ERoL / 19.02.2005 12:18:27
siteniz arka fon dısında cok banal ve de sıradan konular da cok sacma dıger dallamalar da sozde konuyu begenmısler ama sız olmadıgınız ne malum

leyla / 16.02.2005 22:14:39
ilk defa bi kitabı okuduktan sonra birde internette inceledim, kitab hakkındaki yorumları. gerçekten mükemmel bir kitap. 7 yaşındaki halini anlatırken küçük bir çocuğun dilinden 20 yaşındaki yaşını anlatırken genç bir insanın dilinden anlatmayı çok güzel başarmış. kısacası elinizde bu kitap yoksa derhal alın ve okuyun.okuduktan sonra durumunuz ne kadar kötü olursa olsun mutlaka halinize şükredeceksiniz.

hande / 9.02.2005 14:58:11
kesinlikle mükemmel bir kitap..ben ingilizcesini okudum.. yazarın dili ve anlatımı harika..herkesin okumasını tavsiye ederim...

eren / 21.01.2005 11:44:59
bu kitabı 3 yıl önce okudum ve hayat felsefemin şekillenmesinde önemli bir yapı taşı oldugunu itiraf etmeliyim

evren / 14.01.2005 15:40:19
kitaplardan memnun olacağınıza inanıyorum.alıp götürüyor insanı.bi başlayın devam etmek isteyeceğinize şüphe etmiyorum

zafer / 7.12.2004 20:07:17
Angela'nın Külleri ,mücadele gücü bulmak istediğim anlarda yol kılavuzum oldu.Bu kadar etkileyici sürükleyici bi hikaye de ancak yaşanmış olabilirdi zaten.Anlatımdaki yumuşaklık,ince mizah..herşey yerli yerinde,tam bi klasik bence.Okunmalı..''ah benim hayatım ne güzelmiş''gibi bir takım düşüncelere düşmek ne kadar büyük bir erdem..

Nazlı / 22.11.2004 02:46:52
Ben 2.sini halen okumuş değilim ama gerçekten birinci mükemmeldi..

melek / 14.10.2004 09:34:00
bu kitabı çalıştığım yerde bir stajer arkadaştan aldım okudum.Düşüncem kitabı okumuş olduğum halde kendimde olması lazım , mükemmel bir kitap.

melek koçan / 14.10.2004 09:19:29
çok harika bir kitap ibret için herkes okumalı diye düşünüyorum.Franke'nin hayatındaki fakirliği, o aşırılıkla olmasada benim hayatıma benzetiyorum ama ben memurluğu tercih ettim. Hayatımı kurtardım.

bailey / 21.09.2004 15:44:19
ayrıca şunu de belirtmekte fayda var: kitabı okuduktan sonra "ah benim hayatım ne güzelmiş" gibi bir takım düşüncelere düşmek ne kadar küçük beyinli olduğunuzun göstergesidir...ve ayrıca çok komik

bailey / 21.09.2004 15:41:35
dünyanın en güzel kitabıdır ANGELANIN KÜLLERİ I ve II. sizlere güzelliklerini anlatmayla bitmez..ayrıca kitabın sonu da mükemmel...beğenmeyenleri anlamadım doğrusu..hele ilk kitabın bitişi...hayatınızda bundan daha güzel bir kitap bulup okuyabileceğinizi zannetmiyorum..ayrıca kitabın inglizcesi ben de Türkcesi kadar etki yapmadı..Ana dilim Türkçe olduğundan mıdır bilemem...Ama çevirmenin de hakkı yenmemeli...

gamze_smashed / 17.06.2004 15:57:20
yazarın angelanın külleri 1-2 sini okuduğumda 7.sınıfa gidiyordum we frankı babam gibi görmeye başlamıştım(babam da edebiyat öğretmeni we gerçekten mükemmel)ben bu yazarı çağımızın en büyük yazarı ilan edemem zaten ondan daha iyi yazanlar war potansiyel meselesi bu.... ama şunu da belitmeliyim ki onun hayatı we yaşama bakış açısı mükemmel sırf bu yüzden bile takdiri hakediyor....

aslı / 14.06.2004 13:26:07
tek kelimeyle mükemmel

CİHAN / 1.05.2004 17:36:27
BU KİTAB İSTEDİGİMGİBİ BİTDİ AMA İZLEDİGİYOL ÇOKSAÇMA BEN ÇOKKİTAB OKUDUGUM İÇİN BUNUN KADAR SÜRÜKLEYİCİ BİR ROMAN GÖRMEDİM SONUNUN İSTEDİGİM GİBİ BİTDİGİİÇİN BUNA ÇOKSEVİNDİM.

? / 26.03.2004 18:10:16
iyi de hangi kitap ?ALALA!

İLKAY / 16.02.2004 15:28:32
BÖYLE BİR KİTABI ARASANIZDA BULASMAZSINIZ, BULMUŞKEN MUTLAKA OKUYUNUZ... SONRADAN PİŞMAN OLMAMAK İÇİN... O HAYATLARDA SİZE AİT BİR ŞEYLER VAR!

semih / 29.01.2004 13:11:56
muhteşem bir eser... gerçi roman istediğim gibi bitmedi ama bu bir biyografi. kitabı elinize alınca bırakamayacaksınız... ilk kitaba akşam üzeri başladım sabah 6'da kitap bitmişti. hayatımda sabaha kadar okuduğum ilk kitap. muhteşem bir öykü,muhteşem üslup ve muhteşem bir akıcılık... herkes okumalı ve diğer insanların farkına varmalı. filmi pek tavsiye etmem aynı tadı vermiyor. tek kelimeyle kitap MUHTEŞEM

simal / 12.01.2004 20:32:53
en keyifle okuduğum bir hayat hikayesiydi...bir çocuğun ifadesiyle,doğallığıyla anlatılmış ;yoksulluğun, çaresizliğin ve mücadelenin öyküsü...

gülsüm / 17.12.2003 09:59:32
bugüne kadar çok kitap okudum ancak bu kitaplar bambaşka.yaşananlar oldukça etkili.muhteşem kitaplardı...

/ 15.12.2003 17:58:29
okuduğum en harika kitap diyebilirim allah'ım benim ne güzel hayatım varmış

filiz / 12.12.2003 21:41:45
Çok şanslıyım.Çünkü günlük yemek yiyebiliyorum.Ve böyle sanat eserlerini alıp okuyabiliyorum. Kitabı okuduktan sonra bulunduğumuz yerden nolursa olsun memnun olmalıyız diye düşünüyorum...

nurcan / 30.09.2003 12:30:42
bir an olsun içinde bulunduğunuz durumdan uzaklaşmak istiyorsanız ve daha kötü durumda olmasına rağmen yaşama sevincini keybetmeyen insanların ,nasıl başardığını anlamak istiyorsanız okuyun derim Filmini izlemenizi tavsiye etmiyorum , kitap çok daha güzel ve derin

cheng / 10.09.2003 01:00:28
Bu kitabın filmide vardı.
İsim:
Yorum:
Resimdeki karakterleri aynen yazınız: This Is CAPTCHA Image
 

YukarıArkadaşlarınıza önerir misiniz?

Yazılarınızı buradan yollayabilirsiniz!KAHVE YANINDA DERGi

Hoşgeldiniz
Arşivimiz
Yazarlarımız
Manilerimiz
E-Kart Servisi
Sizden Yorumlar
KÜTÜPHANE
SANAT GALERiSi
Medya
İletişim
Reklam
Gizlilik İlkeleri
Kim Bu Editör?
SON BASKI (HTML)
YILDIZ FALI
GÜNÜN
ŞARKISI
(Yeni)
ÖZEL DOSYALAR

ATA'MA MEKTUBUM VAR
Milenyumun Mandalı
Café d'Istanbul
KIRKYAMA
KIRK1YAMA
KIRK2YAMA
KIRK3YAMA
ZAVALLI BİR YOKOLUŞ
11 EYLÜL'ÜN İÇYÜZÜ
Teröre Lanet!
Kek Tarifleri
Gezi Yazıları
Google
Web KM

Uygulama : Cem Özbatur