İdare Amiri: Ebru Kargın
NEW YORK TIMES BOOK REWIEW
“ Hızlı, akıcı ve çarpıcı. İki yüzü olan bir kitap. Bir yüzüyle psikolojik bir gerilim, diğer yönüyle modern Amerika’nın kaleydeskopu...”

ŞEBNEM ŞENYENER ( MİLLİYET )
Fransız roman geleneğine karşı çıkan yazar Catherine Cusset’nin "Jane’in Derdi" adlı kitabı baharda Türkiye’de yayımlanacak.

Türkiye’de bahar aylarında Doğan Kitapçılık tarafından yayımlanacak olan " Le problemé avec Jane / Jane’nin Derdi" adlı kitabın yazarı Catherine Cusset...
Devamı...>>
JACGUES- PIERRE AMETTE ( LE POINT )
“ Catherine Cusset’ nin diğer romanlardan açık, çarpıcı ve kolay okunur oluşuyla ayrılıyor... İnsan, tatlı mı yoksa tuzlu mu olduğunu bilmeden çok güzel bir kurabiyenin tadını çıkara çıkara yiyor sanki. Bu kitabı mutlaka okumalısınız”

FRANÇOIS VEY ( VSD )
“Edebi bir oyunun altında, çarpıcı psikolojik bir gerilim.”

DOMINIQUE BONA ( LE FIGARO )
“Hem Hitchkock’u hem de Beauvoir’i anımsatan çağdaş bir öykü. Kadınca bir gerçekçi bir hikaye. Tutkularla, gelgitlerle dolu bir roman, insan hayatı hep ön planda
Adrese Teslim Günlük E-Gazete - 22 Ağustos 2003
       

CATHERINE CUSSET

CATHERINE CUSSETCatherine Cusset, 1963’te Paris’te doğdu. Klasik edebiyat okudu. 23 yaşında ABD’ye gitti. Şu anda Yale Üniversitesi’nde edebiyat dersleri veriyor. "Kadınca Bir Hayat" yazarın Türkçe’de yayımlanan ilk romanı. Fransa’da bu romanla 2000 yılında Kadın Okurlar Edebiyat Büyük Ödülü’nü kazanan Cusset’nin üç romanı daha var: "La blouse roumaine" (1990), "En toute innocence" (1995), "Jouir" (1997).

YukarıKADINCA BİR HAYAT
Üniversitede öğretim görevlisi olan Jane, günün birinde kapısının önünde bir paket bulur ve geçmişine doğru bir yolculuğa çıkar. Çünkü paketin içindeki metinde anlatılan onun hayatıdır. Bu metinde çok özel anlar bile anlatılmaktadır. Jane bunu yazabilecek kişileri –ki bunlar çoğunlukla hayatına giren erkeklerdir– düşünürken karşısına sürpriz bir isim çıkar. Yıllarca Jane’i izleyerek yazılan bu metinler, hem bir oyunun hem de bir intikamın parçasıdır. 2000 Yılında Fransa’da Kadın Okurlar Edebiyat Büyük Ödülü’nü alan "Kadınca Bir Hayat" insanı ve insanca duyguları ön planda tutan bir roman. Hem gerilim yaşatan hem de edebî tatlar veren bu romanı özelikle kadın okuyucuların çok seveceğinden kuşku yok.
Çeviri : Hüseyin Portakal
Doğan Kitap Yayınları

On-line Satın Alabilirsiniz:
kitapyurdu.com
http://www.kitapyurdu.com

Yukarı

WEB KAYNAKLARI :
http://www.dk.com.tr/yazar.asp?id=255

Yukarı
( Kadınca Bir Hayat )

"Jane bir bardak su aldı. Boğazı kurumuştu. Delos’ taki beyaz oda ve hala uyumakta olan Eric’ in çıplak bedenini örttüğü beyaz örtü tekrar gözünde canlandı. Gerçekte bu görüntü, flaşsız çekilmiş bir fotoğraftı. Perdeleri kapalı karanlık bir odada, karnı üzerine yatan Eric’ in poposu zar zor seçiliyordu. Resmi düşünmek istemese bile görüntü onun hala içinde ve tenindeydi. Yerinden kalktı, çaydanlığın içine biraz su koydu ve ocağın üzerine gürültülü bir şekilde bıraktı.

Salonda yürümeye başladı, mutfak masasından aldığı bir kaşıkla sinirli sinirli oynuyordu.

Biri onu yıllardan beri gözetliyor muydu? Bu her kimse no Josh, ne de Bronzino’ydu. Yaşamı üzerine ayrıntılı bilgiler toplamayı kafasına takmış bir yabancı mıydı? Altı buçuk yıl önce Paris’te Orly Havaalanı’nda kendisine kahve gönderen bu adam mıydı? Sadece Hollywood filmlerinde rastlanabilecek bir deli gerçek yaşamda da var olabilir miydi?

Aklına bir şey geldi; bir psikiyatriste telefon etmek. Ancak profesyonel biri bu deliliğe tanı koyabilirdi."

Yukarı
YukarıYorum yazmak ister misin?öznur / 24.09.2007 17:45:58
kitabı okudum cok surukleyici. jane nin yaptıgı kafa karıştırcı olaylarla dolu.sadece eleştirisel yan olarak, kitabın sürükleyiciliğini sağlayabilmek için ani gecişler konular sokulmuş aralara bu cok belirgindi.

zeynep / 10.10.2006 15:54:43
cemile adlı romanın yazarının kim olduğunu bilmiyorum.acaba sitenizde varmı diye bakıyorum kızımın öğretmeni istemişyazarını bulamıyorum yardım ederseniz sevinirim birde peyami safanın sözde kızlar romanın anlatımı var mı diye sorcaktım. kısa birzaman yani 5dakika sonra cevarlarsanız. kızım ve ben seviniriz

manisadan / 3.07.2006 01:27:29
üslüp yönünden nekadar iyi olursa olsun içerik berbat ya bence bu yazarın seçme yazarlar listesinde yer almaması lazım okadar iyi yazarlar var ki ayrıca site hakkındada söyleyeceklerim var yorumları değerlendirmeden koyuyosunuz bazı yorumlar ahlaksızca ve saçma geliyor bence biraz kalite ve yeterlılık yönünden noksanlarınız var

gece / 4.01.2006 23:23:15
sıradan bir romancı... gerçi tek kitabı olması, değerlendirme yapılabilmesi için yeterli değil. şu haliyle, klasik bir kadın romancı işte... tek fark, yeni jenerasyon romancı diyebiliriz. Kendini tekrar etmeye bayılan roman üslubuna en iyi örneklerden biri... Yine de, aklımı yormak istemiyorum diye düşünülen zamanlar için uygunumsu bir kitap...

kurt / 18.05.2005 14:19:16
harikabir siteniz var ama içerigi az reklamda yok bu site ile ilgili girmek isteyen kolay bulamıyor siteyi

seedat / 3.11.2004 15:47:15
bence kitap zamanların içindeki olasılıklardan ders çıkaran bir bayanın kendi içinde yapmış olduğu rüyasal yaşamlardan ders çıkartması

funda yılmaz / 29.05.2004 22:04:07
bence hoş bir kitaptı.uygun zamanda okudum sanırım.okunulanın birazda o dönemki psikolojinize uygun olması gerekli bence.kurgusu ve cümleleri akıcıydı.dolu dolu değil ama bomboşta değil.

Necla Gönlübol / 17.03.2004 21:55:26
Kurgu hoş ama içerik kötü. Her 50 sayfada bir yaşadığı seks deneyimlerini neredeyse porno havasında anlatmış. Zaten herhalde onun için çok satış yapmış. Beğenmedim. Kalıcı bir eser değil. Paranızı harcamaya değmez. Edebi değerini bilmem ama insana bir şey katmıyor.
İsim:
Yorum:
Resimdeki karakterleri aynen yazınız: This Is CAPTCHA Image
 

YukarıArkadaşlarınıza önerir misiniz?

Yazılarınızı buradan yollayabilirsiniz!KAHVE YANINDA DERGi

Hoşgeldiniz
Arşivimiz
Yazarlarımız
Manilerimiz
E-Kart Servisi
Sizden Yorumlar
KÜTÜPHANE
SANAT GALERiSi
Medya
İletişim
Reklam
Gizlilik İlkeleri
Kim Bu Editör?
SON BASKI (HTML)
YILDIZ FALI
GÜNÜN
ŞARKISI
(Yeni)
ÖZEL DOSYALAR

ATA'MA MEKTUBUM VAR
Milenyumun Mandalı
Café d'Istanbul
KIRKYAMA
KIRK1YAMA
KIRK2YAMA
KIRK3YAMA
ZAVALLI BİR YOKOLUŞ
11 EYLÜL'ÜN İÇYÜZÜ
Teröre Lanet!
Kek Tarifleri
Gezi Yazıları
Google
Web KM

Uygulama : Cem Özbatur